BEYİN KANAMASI NEDEN OLUR?

Beyin kanaması ani ve şiddetli bir şekilde gelen baş ağrısı, bulantı ve beraberinde kusma, konuşmada güçlük, baş dönmesi gibi belirtilerle ortaya çıkar, tedaviye geç gidilmesi halinde ölüm ya da hasarlı sonuçlara sebebiyet olur.
BEYİN KANAMASI NEDEN OLUR?
Beyin kanamasının gerçekleştiği andan itibaren 2 saatlik zaman dilimi tedavi açısından olumlu sonuçlanabilen bölümdür. Beyin kanaması beyindeki atardamarların zayıflamasıyla ortaya çıkan baloncuk sonrası damarların çatlamasıdır. Bu durum yüksek tansiyon, damar sertliği, iltihaplanmalar, kafa travmaları sonucu oluşur.

Beyin Kanamasının Oluş Nedenleri

Beyin kanamaları genelde birçok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkar.

Bunların başında;

•    Hipertansiyon,

•    Sigara içimi,

•    Şeker hastalığı,

•    Aşırı alkol tüketmek,

•    Doğuştan yatkınlık,

•    Damar sertliği durumu,

•    Travma sebepleri arasındadır.

Beyin kanamaları genelde tekrarlayıcı baş ağrıları ile belirti gösterir. Sık sık dalgınlık nöbetleri de başlıca belirtilerinden biridir. Birdenbire düşme, bilinç kaybı, kasılma, idrar kaçırma, ağızdan köpük gelmesi gibi durumlar yaşanır. Beyin kanaması tedavilerinde genelde cerrahi yöntem ön plandadır.

Beyin sağlığını korumak amaçlı gerek radyolojik bulgu yardımlarıyla da tedavi aşamasına geçilir.

Beyin kanaması riski altında olmamak için her insanın kendine bir yaşam kalitesi sunması gereklidir.

Bu kalite içerisinde yemesinden, uykusuna, temiz havasından, iş saatlerine kadar bir düzen olmalıdır.

Sağlıklı beslenme çok önemlidir. Cep telefonu, bilgisayar gibi cihazlardan mümkün olduğunda uzak durulmalıdır. Kafa travmalarına dikkat edilmelidir. Sigara ve alkol kullanımı beyin kanamasında son derece olumsuz etkendir.

Beyin Kanaması Teşhisi

Beyin kanaması teşhisi beyin ve sinir hastalıkları uzmanının kontrolü sonrası profesyonelce konulur.

Kanamış beyin tespiti sonrası ek testlerle de bu durum netleştirilir. Geçmişteki tüm hastalıkları bir - bir irdelenir. Yaşamsal bir konu olduğundan her yaşanan durum bir tanı anlamı taşıdığından testlerle sınanarak tedavi aşamaları ilerletilir. Radyolojide beyin anjiyosu çekilerek teşhis konulur.

Beyin kanamaları her an oluşabilir. Genci, yaşlısı diye bir odak noktası yoktur. Tansiyon en büyük risk faktörüdür. Tansiyon yüksekliği damarlarda çatlamaya sebebiyettir. Özellikle yaşlılarda görülen beyin kanamalarında başlıca sebep evlerde yaşanan düşme durumlarıdır. Düşme ile birlikte yaşanan travmalar beyin kanamasına sebebiyettir.

Beyin kanamaları başlarda belirti vermese de müdahale açısından ilk 24 saat çok önemlidir. Çünkü kanama artış gösterdikçe kişinin komaya girme durumu da artar ve sonuç ölüm bile olabilir. Beyin kanaması operasyonundan sonra hasta yoğun bakımda tedaviye alınır ve hasarların takibi yapılmaya başlanır. Beyin damarlarında oluşmuş olan spazm bazen kalıcı hasarlar meydana getirir. İlaç tedavisine cevap vermez, anjiyoya gerek duyulur ve bazen bu işlem bile yararlı olmayarak ölümle sonuçlanır.

Yorumlar