ASLANLARIN YAŞAMI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Dünyanın en vahşi hayvanı kedigiller familyasının ve doğanın kralı aslanlar hakkında bilgileri sizler için hazırlamış bulunmaktayım.
Aslanlar kedi türleri içinde en güçlü ve büyükleridir etcildirler boşa dememişler ormanların kralı diye keskin dişleri ve güçlü pençeleri sayesinde avlayamayacak hayvan yoktur fakat her avlanmaları başırılı olmuyor.

Aslanların en çok hoşuma giden özelliklerinden biriside avını yakalarken tuzağa düşürmeleri gruplar halinde yaşadıkları için avlarını yakalamak için grup üyelerinin her biri yerini alır pusuya yatar planlı şekilde sistem işler avı kovalama görevini üstlenenler pusuda yatan arkadaşlarının olduğu bölgeye avı kovalarlar bu şekilde avlanırlar tam ekip işidir.

Erkek aslanların boynunda yele vardır zaten bilmeyende yoktur dişilerinde bu yele yoktur erkekler sinirlendiğinde yele leri kabarır heybetli bir görüntü alır. Pençeleri keskin ve güçlüdür insanı tek hamlede öldürebilir. Yaklaşık kiloları ortalama 250 kg dir 400 kg yi bulan erkek aslanlarda görülebilir dişileri ise ortalama 150 kg dirler. Bu hayvanlar genelde gece avlanırlar gündüzleri sıcak olduğu için gölgede dinlenirler.

Dişileri daha çalışkandır erkekleri tembel dir ben erkek aslanın pek avlandığını görmedim dişi avlanır erkek yer nadir avlanır erkekler. Ortalama bir Afrika aslanının hızı saatte 55 km’yi bulabilir. Ancak bu hızını yalnızca kısa bir süre devam ettirebilir. Hız almadan 2 m yüksekliğe zıplayıp, 8 metre uzaklığa atlayabilir.

Erkek aslanlar dişilerden daha ağırdır. Afrika Aslanları 2 yaşında çiftleşmeye başlarlar. Fakat tam olgunluğa 5 yaşında erişir. Erkekler poligamdır, yani birden fazla eşleri vardır. Çiftleşme sırasında ve öncesinde erkek sürekli kükrer. İşe karışan erkeklerle kavga edebilir.

Gebelik süresi 105-112 gün arasında değişir. Dişi bir doğuruşunda 2-5 arası yavru dünyaya getirir. Yeni doğan yavrular kördür. Ayrıca kürkleri de beneklidir. Gözleri doğumdan 6 gün sonra açılır. Dişi, 3 aylıkken yavruları sütten keser ve onlara avlanma dersleri vermeye başlar.

Aslanlar doğada yaşayan yırtıcılar arasında en tehlikeli ve güçlü olanlardır. Aslanlar 20 ila 30 yıl arası yaşarlar ortalama 20-25 yıl dır.

Yorumlar