Piranaların özellikleri nelerdir

En tehlikeli türleri göğüsü kırmızı olanlardır. Bu balıkların küçük olduğuna kanmayın dişleri ustura gibi keskin çeneleride güçlü etcil balık türüdür.
Piranaların özellikleri
Genelde güney amerikada ırmak ve göllerde toplu yaşarlar avlarına grup halinde saldırırlar küçük olsalarda tehlikelidirler. İşitme duyuları güçlüdür kan kokusuna bayılırlar.

Suya düşen yaralı büyük baş hayvanı 1 saat içinde yeyip bitirebilirler kemikleri hariç tabi=)).

Piranalar çok geniş bir alanı kaplayan Amazon havzasındaki akarsularda ve Orinoko gibi yakınındaki ırmaklarda yaşarlar. İçlerinden 4-5 tür özellikle tehlikelidir. Ancak pacular (otçul piranalar) saldırgan değildir.

En büyük pirana türü Brezilya'nın doğusunda yaşayan ve uzunluğu 60 santimetreyi bulabilen kara piranadır (Pygocentrus piraya).

Bu balıklar çok açken tehlikelidirler, üreme döneminde ya da büyük sürüler halinde dolaşırken büyük hayvanlara saldırdıkları düşünülmektedir.

Dişi piranalar yumurtalarını su bitkilerine yapıştırır, erkekleri de bunları yavrular gelişip çıkıncaya kadar korurlar.

Piranalar köpek balıklarının küçültümüş hali desek daha doğru olurdu herhalde. Eğer siz akvaryumda pirana besliyorsanız elinizi çıplak olarak akvaryuma sakın sokmayın.

Köpek balıkları balinalardan sonra suların en büyük ve tehlikeli balıkları değilmi işte piranalarda küçük suların en tehlikeli balıklarıdır düşünsenize pirana dolu bir ırmağa girdiğinizi ben yazarken tüylerim diken diken oluyor düşünmek bile istemiyorum anında insanı kemirirler sadece iskeleti bırakırlar. Siz siz olun bilmediğiniz suya girmeyin gerçi ülkemizde pek görülmediği için şanslıyız.

Yorumlar