MS (MULTİPL SKLEROZ) NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? KISACA

MS hastalığının tıp dilindeki adı multipl skleroz hastalığıdır. Baş harfleri ile kısaltılmış olarak MS hastalığı adı ile bilinmektedir. Hastalığın başlangıç yeri beyin ve omuriliktir.
MS (MULTİPL SKLEROZ) NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? KISACA
Beyin ve omurilik her zaman birbirine bağlı hareket etmektedir. Hastalık özellikle son yıllarda iyice yaygınlaşmaktadır. Üzerinde birçok araştırma yapılmaktadır. Buna rağmen hastalığın asıl sebebi hala net olarak bilinememektedir.

Toplumda MS hastalığı oldukça tehlikeli olarak görülmektedir. Çünkü MS hastalarının genellikle yatağa bağlı olduğu düşünülmektedir. Aslında her bireyde hastalık bu şekilde ilerlememektedir. Bazı kişiler hareket kaslarında oluşan soruna bağlı olarak yatağa bağlı kalabilir. Bazı kişiler de günlük hayatına normal bir şekilde devam edebilir.

Ms (Multipl Skleroz) Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedenleri ile ilgili farklı farklı kuramlar bulunmaktadır. Bilim adamlarının da üzerinde çalıştığı fakat hala tam olarak neden olan virüsü bulamadığı bir hastalıktır. MS hastalığı aslında bir virüs yayılmasından dolayı oluşmaktadır. Ama ileri sürülen kuramlara göre net olmasa da bazı nedenleri olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları;

•    Genetik nedenlerden kaynaklı olması, yani anne veya baba da MS hastalığı olan çocukların da hastalığa yakalanma oranının olması.

•    Coğrafi etmenler yani kişinin yaşadığı bölgedeki iklim şartlarından kaynaklı olması
•    Vücudun bağışıklık ve savunma sistemindeki enfeksiyonlar.

•    Çocuklarda ve bebeklerde küçükken geçirilen bazı hastalıklar sonucu vücuda gizlenen virüslerin olabilmesi de MS hastalığının nedenleri arasındadır.

Hastalığa sebep olan bu durumlar dışında da bir takım nedenler olabilir. Bunlar dışında hastalığın dikkat edilen bir diğer durumu da Kafkas ülkelerinde daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

MS ( Multipl Skleroz) Hastalığın Tanısı Ve Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi MS hastalığında da erken teşhisin yeri çok önemlidir. Toplumda MS hastalığı her zaman ölümcül olarak görülmektedir. MS hastalığı ölümcül ve bulaşıcı bir hastalık değildir. Önemli olan zamanında kontrol altına alınmasıdır.

MS hastalığında yürüme zorluğu, kasların zayıflaması, konuşma bozukluğu ve hatta kas erimelerine bağlı olarak bir süre sonra yatağa bağlı kalma gibi durumlar yaşanabilir. Ama hastalık zamanında kontrol altına alınırsa günlük hayata rahatlıkla devam edebilir. Belirtileri hissetmeniz durumunda mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

Yorumlar