Kalori yakmak için salata tüketin

Kalori yakmak için diyet listenizden salatayı eksik etmeyin. Oturduğumuz yerden rahatlıkla kalori ve yağ yakmamız için çiğ sebze tüketimine önem verilmesi gerektiğini diyetisyenler önermekte.
Diyetisyenler posa, vitamin, mineral içerme, tokluk hissi oluşturma, kabızlığı önleme, kan şekerini ve insülin salınımını dengeleme, kolesterolü düşürmeye yardımcı olma, kansere karşı koruyucu özellikleri sahip çiğ sebze tüketimini oturduğumuz yerden kalori harcayıp, yağ yakmamız için öneriyor.
Çiğ sebzeyi sadece salata olarak düşünmeyin, yoğurdun içine ilave edeceğiniz çiğ salatalık, havuç, kırmızı veya yeşil biber, maydanoz, taze nane de aynı işlevi görecektir. Ya da yemeğin yanında yiyebileceğiniz birkaç yaprak roka da salata yerine geçer. Semizotu ister yoğurtla, ister limonlu ekşili tüketilebilir. Salatanın diyette bu kadar vazgeçilmez olmasının sebebi ise sebzelerin posa içerikleridir. Posa, çözünür ve çözünmez posa olmak üzere ikiye ayrılırken, sebzeler çözünmez posa içerir. Salatanın tavsiye edilmesinin ana sebebi içerdiği posadır. Çiğ sebzelerin posanın yanı sıra vitamin ve minerallerden, fitokimyasal dediğimiz kansere karşı koruyucu etkisi olan maddelerden oldukça zengin olmalarıdır. Posa, vücudun enerjiye çeviremediği bir karbonhidrat türü. Vücuda girer, ağızda, midede ve bağırsaklarda enerjiye çevrilemez. Sebzelerin posa ve su içeriklerinin yüksek olmasına bağlı olarak kalori değerleri düşüktür. Diyetisyenlerin önerilerini kulak arkası yapmamak gerekir sağlıklı kilo vermenin yolu uzmanların tavsiyelerinden geçiyor.

Yorumlar