Perşembe, Mayıs 07, 2015

Fast food ürünler ve zararları nelerdir

Sağlıklı yeme bilincinin yerleşmeye başlaması ile birlikte fast food kavramı zaman içinde "zararlı gıda" kavramı ile özdeşleşmiştir.

Pek çok fast food türünün besin değerinin düşük, kalori oranının yüksek oluşu, bol miktarda tuz veya şeker içermesi, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri ve renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması, özellikle sokakta satılan bazı yiyeceklerin hijyenik olmayan koşullarda hazırlanması gibi nedenlerle zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir.

Fast food ürünler şunlardır

Pratik çabuk hazırlanıp çabuk yenilebilen, temiz ve standart ürün ihtiyacına cevap verebilmek için doğmuştur.

Fast food ürünleri arasında hamburgerler, pizza, yağda kızartılmış balık ve yağda kızartılmış tüm yiyecekler, kebaplar, dönerler, parmak patates, sosisli sandviçler, kepçeyle sunulan dondurma, waffle, milkshake, kolalı içecekler, hazır meyve suları ve diğer pişmiş hazır ürünler söylenebilir. Fast food sektörünün en önemli ürünü hamburgerdir.

Fast food hangi yollarla çocukları etkiliyor

Bunun ilk sebebi lezzetli olması. Diğer bir sebep ise pazarlama. Genelde Fast food ürünlerinde çocuk menülerinin yanında verilen oyuncaklar önemli bir etken. Ünlü kişilerin (sporcu, sanatçı vb)bu tür yiyecek ve içeceklerin reklamlarında oynamaları.

Bir alana bir bedava uygulaması. Böyle bir ticarete kim karşı koyabilir ki? Çizgi film karakterlerinin bu türü abur cubur ambalajlarında bulunması. Elbette İnternet. Buradaki çocuk sitelerinde bu ürünler hakkında yapılan reklamlar.

Fast food ürünlerin zararları

Bölgesel yağlanmaya sebep olur.

Kolesterol.

Kalp damar rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Sinir sistemini çökerterek aşırı sinirlilik hali ve kızgınlığa sebebiyet verebilir.

Kemik erimesi riskini tetikleyebilir.

Çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olabilir.

Hipertansiyon rahatsızlığına sebebiyet verebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder