BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDEN OLUR? NASIL TEDAVİ EDİLİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Son zamanlarda en çok duyulan rahatsızlıklardan biri olan boyun düzleşmesi boyunda bulunan omurların Ters C şeklinde olan yapısının çeşitli nedenlerden ötürü düz bir hal alarak bozulması durumudur.

Beynimizi besleyen dört adet damar bulunmaktadır. Bunlardan ikisi boynun önündeki şah damarları, diğer ikisi de boynun arka tarafında bulunan damarlardır. Ters C harfi şeklinde olması gereken boyun yapısı, düzleştiği zaman beyine yeterince kan gitmez, bu yüzden kişide boyun ağrısı ve baş ağrısı ve görülür. Bu şikayetlere zamanla baş dönmesi, gün boyu yorgunluk ,unutkanlık, alınganlıkta artış, halsizlik eklenir. Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği  zaman  kulak çınlaması, dengesizlik gibi şikayetlerde görülmeye başlar.
BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDEN OLUR? NASIL TEDAVİ EDİLİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Birçok kişi nedeni bilinemeyen ve tedavi edilemeyen kulak çınlaması şikâyeti yaşamaktadır. Bu durumdaki kişiler önce kulak, burun, boğaz doktoruna gidip eğer orada birşey çıkmazsa mutlaka boyun düzleşmesi olup olmadığına baktırmalıdır.

Boyun düzleşmesi ameliyat gerektirmeyen daha doığrusu ameliyat ile tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Çünkü boyun bir kere düzleştiğinde bir daha düzeltilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle tedbir alınması ve erkenden tedavi edilmesi çok önemlidir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

     Boyunda ağrı,
     Omuzda ağrı,
     Ellerde uyuşma,
     Kollarda ağrı,
     Sırt ve kürek kemiklerinin olduğu bölgelerde ağrı,
     Ellerde beceri kaybı,
     Çene ekleminde ağrı,
     Kollarda halsizlik,
     Güç kaybı,
     Baş ağrısı,
     Mide bulantısı,
     Sürekli sinirlilik,
     Yatakta dinlenememe,
     Başta yanma hissi,
     Denge bozuklukları gibi belirtiler verebilir.
     Kulaklarda uğultu,
     Gözde sinek uçuşmaları,

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Yukarıda boyun düzleşmesinin neden olduğu rahatsızlıkları az çok belirtmeye çalıştık.Yazarken bile bu şikayetler göz korkutuyor.Peki boyun düzleşmesi neden olmaktadır.Merak edenler için aşağıda maddeler halinde sıraladım.

     Uzun süre bilgisayar başında kalmak,
     Boynun öne eğik olarak çalışmak,
     Ağır yük kaldırmak,
     Saçlar ıslakken rüzgâra veya esintiye maruz kalmak,
     Fiziksel travmalar,
     Yüksek ve sert yastık kullanmak,
     Koltuk, kanepe gibi fiziksel olarak uyumamızın uygun olmağı yerlerde  uyumak .

Boyun Düzleşmesi Olanlar Ne Tür Egzersizler Yapmalıdır?

Boyun düzleşmesi olan kişiler egzersizlere başlamadan önce ilk olarak ilaç ve fizik tedavisi ile boyundaki kasları gevşetmelidirler. Daha sonra gerekli olan egzersizlere başlayabilirler. Fakat ağrıların çok fazla olduğu dönemde kesinlikle herhangi bir egzersiz yapılmamalıdır. Yapıldığı takdirde yarardan çok zarar getirecektir.
Boyun egzersizleri ilk olarak boynun sağa,sola,öne ve arkaya doğru hareket ederek yapılan 10’ar saniyelik hafif hareketlerle başlanır.Boyun bölgesi bu hareketlere alıştıktan sonra biraz daha zorlayıcı egzersizlere geçilebilir. Bu hareketleri konunun uzmanı olan kişilerin size belirlediği doğrultuda yapmanız çok önemlidir.

Boyun Düzleşmesinde Koruyucu Önlemler ve Egzersizler Nelerdir?

Daha önce bahsettiğimiz boyun düzleşmesine sebep olan nedenlerden mümkün olduğunca uzak durmak bunun için çok önemlidir. Fakat ne yazık ki birçoğumuzun yaptığı işlerden dolayı bu mümkün değildir. Peki, bu durumda ne yapacağız?

Bunun için konunun uzmanı olan kişilerden koruyucu egzersizleri öğrenip hergün düzenli yapmak çok önemlidir. Özellikle ağır fiziksel güç gerektiren işlerde ve sürekli bilgisayar başında çalışanların bunlara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Boyun egzersizleri için en uygun zaman sabahlarıdır.
Fizik tedavi uzmanından öğreneceğiniz egzersizleri öğrenip yaparak hem boyun kaslarınızı güçlendirip hemde esneklik ve rahatlama sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu tür risk altında olan kişiler ayda bir kere özel masajlarla kendilerini rahatlatmalarında fayda vardır.

Boyun Düzleşmesi nasıl Tedavi edilir?

İlk olarak ağrı kesici ve kas geveşetici ilaçlar ile ağrı ve kas spazmı giderilmeye çalışılır. Eğer hastalık ilerlemişse fiziksel tedavi uygulamak şarttır. Fiziksel tedavinin süresi hastalığın derecesine göre değişkenlik gösterir. Ama genel olarak 10-20 seans gerekmektedir. Bunun dışında manipülasyon ve masaj gibi elle fizik tedaviside tedavi sürecine eklenerek tedavi süresi kısaltılabilmektedir.

Bunun dışında boyun egzersizleri yapılmalı ve mümkün mertebe bu tedavi esnasında ağır kaldırılmamalı, doğru yastıkla yatılmalı ve gereken durumlarda kas gevşetici ilaçlar alınarak tedavi desteklenmelidir.

Yorumlar