Böbrek hastalığı belirtileri nelerdir

Böbrek hastalığının başlıca belirtileri şunlardır

Yorgun olma, enerjinin az olması veya konsantrasyon güçlüğü
Uyku sorunları
Cildin kuru ve kaşıntılı olması
Sık idrara çıkma hissi
İdrarda kan görme
Köpüklü idrar
Göz çevresinde inatçı şişlik
Ayak bilekleriniz ve ayaklarda şişlik
Kas krampları

Böbrek fonksiyonlarındaki ciddi yetersizlik kanda toksin ve saf olmayan maddeler birikmesine yol açar. Bu da kendinizi yorgun hissetmenize ve konsantre olmada güçlük çekmenize neden olur. Böbrek hastalığının diğer komplikasyonu anemidir ki bu da güçsüzlüğe ve yorgunluğa yol açar.

Böbrekler yeterince idrar süzmediğinde toksinler kanda kalır. Bu durum uyumanızı zorlaştırır. Obeziteyle de kronik böbrek hastalığı arasında bir bağlantı var ve uyku apnesi kronik böbrek hastalığında yaygın görülür.

Sağlıklı böbrekler birçok iş yapar. Vücuttan atıkları ve fazla sıvıyı atar, kırmızı kan hücresi yapımına yardım eder, kemikleri güçlü tutar ve kanda doğru miktarda mineralin olması için çalışır. Kuru ve kaşıntılı cilt, ilerlemiş böbrek hastalığına eşlik eden mineral ve kemik hastalığının belirtisi olabilir.

Özellikle geceleri sık idrar yapıyorsanız böbrek hastası olabilirsiniz. Böbreğinizin filtreleri hasar gördüğünde daha fazla idrar yaparsınız. Ayrıca sık idrar yapma idrar yolu enfeksiyonunun ya da erkeklerde büyümüş prostatın belirtisi de olabilir.

Sağlıklı böbrekler kan hücrelerini vücutta tutar, ancak böbrekler hasar gördüğünde bu kan hücreleri idrarın içine sızmaya başlar. İdrarda kan aynı zamanda böbrek tümörünü, böbrek taşlarını ya da bir enfeksiyonu işaret edebilir.

İdrardaki aşırı köpükler idrardaki proteini işaret edebilir. Bu köpük yağda pişen yumurtadaki köpükler gibidir. Çünkü idrarda bulunan protein olan albümin yumurtadaki proteinle aynıdır.

İdrardaki protein idrara sızarak böbreklerin filtrelerinin hasar gördüğünün erken dönem belirtisidir. Göz çevresindeki şişlik, böbreklerin idrara fazla miktarda protein kaçırdığını gösterir.

Azalan böbrek fonksiyonu sodyum tutulmasına yol açar, böylece ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişmeler oluşur. Az olan şişlikler kalp, karaciğer ve kronik bacak damarı sorununun belirtisi olabilir.

Elektrolit dengesizliği ve kramplar, hasar görmüş böbrekler nedeniyle oluşur. Örneğin, düşük kalsiyum seviyesi ve kontrol edilemeyen fosfor kas kramplarında rol oynar.
Kaynak: zaman

Hiç yorum yok