ÜFLEMELİ ÇALGILAR HANGİLERİDİR?

Müzik hayatında çok önemli bir yere sahip olan üflemeli çalgılar, çıkardıkları hoş seslerle kulaklarımızı okşamaktadırlar. Üflemeli çalgı alanına kendini adamış insanların ustalıkla kullandıkları bu entrümanlar son derece özen gösterilmesi gereken çalgılardır.
ÜFLEMELİ ÇALGILAR HANGİLERİDİR?
Peki üflemeli çalgılar hangileridir? Eğer sizler de üflemeli çalgıları merak ediyorsanız bu yazımızı kesinlikle sonuna kadar okumayı sürdürmelisiniz.

Üflemeli çalgılar havanın titreşim yapmasıyla birlikte ses çıkaran çalgılardır. Üflemeli çalgılarda boru ne kadar kısa olursa ses o kadar kalın çıkar. Boru ne kadar uzun olursa ses de o kadar ince çıkar. Yani borunun uzunluğu ile sesin kalınlığı doğru orantılıdır diyebiliriz.

Üflemeli çalgılar da kendi aralarında gruplara ayrılmaktadırlar. Bunlar; bakır üflemeli çalgılar ve tahta üflemeli çalgılardır. Yani toplamda 2 ana grupta incelenirler. Ancak bazı durumlar bu listeyi bozmaktadır. Bakır üflemeli çalgı olanlar bazı durumlarda tahta üflemeli çalgılar listesinde yer alabilirler. Bunun nedeni ilk yapıldıkları zaman tahta olmalarıdır.

Buna örnek olarak; obua ve yan flütü gösterebiliriz. Yan flüt ve obua önceleri tahtadan yapılmaktaydı. Daha sonra gelişerek bakırdan yapılmaya başlandılar ancak adını tahta üflemeli çalgılar olarak listelere yazdırdılar.

Yukarıda bahsettiğimiz üflemeli çalgılar listeleri aynı zamanda çıkardıkları seslere göre de belirlenmektedir. Yani asıl önemli olan çıkardığı sesin tonudur ve buna göre sınıflandırmaya tabii tutulurlar.

Üflemeli sazlar özellikle orkestralarda en çok aranan enstrümanlar olarak dikkat çekerler. Bu kadar önemli olmaları çıkardıkları seslerin güzelliği ile alakalıdır. Kulaklara çok hoş gelen bir tınıları vardır. Peki üflemeli çalgılar nelerdir merak ediyor musunuz? O zaman sizlere gruplar halinde bütün üflemeli çalgıları verelim. İşte onlar...

YAPIMINA GÖRE ÜFLEMELİ ÇALGILAR LİSTESİ

TAHTA NEFESLİLER
        I.    Yan Flüt,
  II.    Obua,
III.    Ney,
    IV.    Klarnet,
       V.    Saksafon,
 VI.    Fagot
BAKIR NEFESLİLER
       I.    Trompot,
II.    Tuba,
      III.    Trombon,
IV.    Korno
DİĞER NEFESLİ ÇALGI TÜRLERİ
I.    Mey,
  II.    Kaval,
III.    Sipsi,
   IV.    Tulum,
V.    Flüt,
 VI.    Zurna

Yukarıda bahsini ettiğimiz üflemeli çalgılar gruplarına göre ayrılmışlardır. Tüm üflemeli çalgıları gruplarına göre vermeye ve üflemeli çalgılar hangileridir? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sizlere bu konuda yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere.

Yorumlar