KISA GEZİ YAZISI ÖRNEKLERİ VE ÇEŞİTLERİ KISACA

Gezi yazısı nedir: Adından anlaşıldığı gibi yazarın gezdiği, gördüğü yerlerin özelliklerini eksiksiz olarak yazmasıdır. Merak ettiğimiz bir çok yer vardır bu yerlere gitme imkanımız olduğunda görmüş olduğumuz ve karşımıza çıkan güzellikleri kısa gezi yazısı olarak yazabiliriz. Geziye çıktığınızda yanınnıza not defteri alarak gördüğünüz ve yaşadığınız hadiseleri yazarak sizde kendi gezi yazınızı yazabilirsiniz.
Kısa gezi yazısı örnekleri ve çeşitleri
Gezi yazısında önemli olan gördüğü şeylere  hayalen gerçek dışı birşey katmamaktır yazar ne görmüşse onu yazmalıdır. Aşağıdaki gezi yazısı örneklerini okuyabilirsiniz.

Gezi yazısı çeşitleri

Gezi yazılarını, yolculuk yapılan yer bakımından ikiye ayırmak mümkündür: yurtiçi gezi yazıları ve yurt dışı gezi yazıları.

Yurtiçi gezi yazıları, bir yazarın herhangi bir amaçla kendi ülkesinde yaptığı bir yolculuk sırasında gezip gördüğü yerleri ve edindiği izlenimleri anlattığı yazılardır.

Yurtdışı gezi yazıları ise bir yazarın kendi ülkesi dışında yaptığı gezi ve incelemelerinin bir ürünüdür.

1- Gezi yazısı örneği

Bursa ulu camii ye ufak bir gezinti: Yakın zamanda Bursa ya yolculuk yaptık yola İstanbuldan çıktık gebzeden feribota bindik keyifli deniz yolculuğuyla yalovaya geldik sabah ezanına Bursa ulu camii ye vardık ulu camii ihtişamı, mimarıyla, göz kamaştırıyordu ulu caminin içine girince duvarlardaki hat yazıları olsun caminin içindeki havuzu olsun şaheserdi her yeri buram buram tarih kokuyordu abdesti içerdeki havuzdan aldım bir kenara oturdum kafamı havaya doğru kaldırdım muhteşem bir görüntü 20 adet kubbesi vardı hayran kalmıştım sabah namazını kıldıktan sonra hat sanatıyla yapılan yazıları inceledim ve ayrılma vakti gelmişti hayran kaldığım Bursa ulu camii inden istemesemde ayrılmak zorundaydım.

2- Gezi yazısı örneği

İstanbulda bilinmeyen tarihi şehir
İstanbulun tarih kokan pek fazla kişinin bilmediği başakşehire bağlı altınşehir mahallesindeki mağraları gezme fırsatı buldum. Daha önce bu mağaraları bazı film sahnelerinde görmüştüm gezmeye karar verdim.

Kayabaşı yolu üzerinde büyük bir tepenin altında 4 adet mağra var iki tanesi büyük iki tanesi de eskiden mezar olarak kullanılıyormuş büyük mağralar altlı üstlü üsteki mağara alttakine bağlanıyor fazla uzun değil alt mağara çok uzundu içinde 50 metre kadar el fenerleriyle yürüdük mağaranın sonunu bulamadık geri döndük her yerini kazmışlar herhalde define aramışlar.

İçerisi çok serin olduğu için biraz üşüdüm dışarı çıktığımda derin nefes aldım karşıya baktımdığımda karşı tepenin altında küçük mağara gördüm tarihi çok eskiye dayandığı belliydi çok etkilendim güzel yerdi.

Arkadaşlar sizlere bazı gezdiğim yerlerin kısaca gezi yazısı örneğini paylaştım uzun olmasını istemedim umarım faydalı olmuştur sizlere.

Sizlerde gezdiğiniz yerler hakkında kısa gezi yazılarınızı yollarsanız sitemizde yayımlaya biliriz.
Yazılarınızı mail adresime yollamanız yeterli iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Gönder