Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?

Bir kişinin kontrol dışında idrarını tutamaması problemi idrar kaçırma olarak adlandırılır. Özellikle kadınlar da bu sorun menopoz sonrası yaşanır ki, büyük bir sağlık problemidir. İdrar kaçırma menopoz dönemi ve sonrası için büyük bir problem olup bu konudaki tedavi yöntemlerini öğrenmek açısından mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.
Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?
Kadınlarda idrar kaçırma şikayetinin sebepleri arasında birincisi genetik yapıdır. Bağ dokularında kalıtımsal açıdan bir zayıflık varsa bu durum sıklıkla meydana gelir. Bunların dışında zor doğum yapılmışsa, vajinal operasyonlar yaşandıysa, menopoz döneminde ise bu sıkıntı yaşanabilir.

İdrar Kaçırma Şikayeti Nasıl Engellenir?

İdrar kaçırma problemi ile karşı karşıya olan bir hasta için tedavi yöntemleri, vajen etrafı kasları güçlendirme, sarkmaları engelleyici aygıtlar kullanma, elektrikle uyarma teknikleri ve ilaç tedavileri mümkündür. Eğer bu seçenekler hasta için yeterli gelmiyorsa son seçenek cerrahidir. Kısa süreli bir işlem olup, hastanede kalma gereksinimi bile yoktur.

Kadınlarda idrar kaçırma, bir enfeksiyon kapması sonucu idrar torbası sinirlerinin aşırı şekilde uyarılması idrar kaçırmaya sebeptir. Gebelik dönemi idrar kaçırmada en çok yaşanan dönemdir. Çünkü bebek idrar torbasına baskı yaptıkça idrar kaçırma sık sık yaşanır. Normal doğum yapanlar ve fazla çocuk sahibi olanlarda bu durum daha çok yaşanır. Bir başka sebep ise yaşlılıktır. Kadınlarda belli bir yaştan sonra bu şikayet başlar.

Normal Doğum İdrar Kaçırma Sebebi Olabilir Mi?

Mesanede kaslar normal doğum esnasında ya yırtılır ya da zarar görür. Kasların zarar görmesi ya da yırtılması ile artık mesane yeterli desteği alamadığından kişi idrarı kaçırır. Dolayısıyla normal doğum idrar kaçırma riskini arttıran nedenlerdendir.

1-    İdrar kaçırma 30 yaş üstü her kadın için yaşanabilecek sağlık problemidir.

2-    Kadında psikolojik problemler idrar kaçırmaya neden olur.

3-    Yaş faktörü, obezite, sigara, genetik durum, gebelik, doğum, menopoz gibi dönemler idrar kaçırmada sık yaşanan dönemlerdir.

4-    Bu bir rahatsızlıktır, tedavi edilmesi gereklidir.

İdrar kaçırma tedavi edilmediği takdirde, ciltte ve genital bölgede cilt problemlerine sebebiyet verir. İdrar yolları enfeksiyonuna neden olur. İş ve yaşam kalitesinde yaşadığı sıkıntılar artar. Depresyona yol açar. İdrar kaçırma mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Yorumlar