Diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenler

Şeker hastalarının dikkat etmesi gerekenler

Kişinin öncede şeker hastalığı bulunmayabilir fakat ailesinde eğer diyabetli kişi varsa ihmal etmeden yakın zamanda doktora görünmelidir. Kan şekerinin belirlenmesi ana faktördür bu durumda. Açlık kan şekeri ( AKŞ ) 126 mg üzerinde veya herhangi bir zamanda bakılan kan şeker 200 mg/dl nin üzerinde olan hastalar overt diyabet olarak kabul edilmektedir.
Doktorunuzun verdiği tedavi neyse eksiksiz uyunuz
Tip I diyabeti olanlar için mutlaka insulin tedavisi başlanacaktır. Tip II için hap veya insulin tedavisi uygulanır. İlk zamanlarda insulin kullanmak zor gelebilir. Ancak hayatınızın buna bağlı olduğunu unutmadan büyük bir özenle tedaviye devam etmelidir.
Kontollerinizi düzenli bir şekilde yapınız, yaptırınız. 
En basit kontrol şeker ölçme cihazlarıyla şekerinizi ölçmektir. Bunu günde bir kaç defa yapabilirsiniz. Yine 3 ayda bir mutlak doktora gidip kan ve idrar tahlili yaptırmanız gerekiyor. Özellikle hemoglobin a1c değeri diyabet için çok önemlidir. Yine kendinizde bir farklılık hissederseniz de mutlaka bunu değerlendirip doktorunuza başvurunuz. Özellikle ayak yaraları çok önemlidir.
Düzenli egzersiz yapınız
Vücudu çok yormayacak şekilde düzenli egzersiz yapılmalıdır. En güzel egzersiz yürümektir. Günde ortalama 20 dakika, hızlı adımlarla yürümek tavsiye edilir. Yine evde yapacağınız kültür fizik hareketleri de egzersiz yerine geçecektir.
Diyetinize dikkat ediniz
Özellikle şekerli ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden az tüketmeye çalışın. Şeker değerlerinize göre bunu kendiniz ayarlayabilirsiniz. Sağlıklı bir insanda şeker 70-120 arasındadır, unutmayın.
Ayak bakımınıza dikkat ediniz. Diyabetin etkilerinden biri de sinir sistemi tahribatıdır. Sinir sistemi tahrip olmuş insan acıyı hissetmez hale gelir. Vücudumuzda dış ortama en çok temas eden organ ayaklar olduğu için en çok yaralanan organ da ayaklardır. Sinir sistemi tahrip olmuş kişilerde ayaklarda meydana gelebilecek yaralar hissedilmez. Ve yaralar geç iyileşir. Bu nedenle ayakları sık kontrol etmeli ve özellikle nasır, deride sertlik, yara gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmalıdır.

Yorumlar