AYAKTA SU TOPLAMASI NASIL ÖNLENİR?

Ayaklar vücudun bütün yükünü çeken organımızdır. Bütün gün ayakta çalışmak zorunda kalanlar için ayak sorunları oturanlara göre olumsuz etkileri daha çok tur. Ayak sorunları arasında ayakta su toplaması başlıca sorunlar arasındadır. Su toplaması çeşitli nedenlerden kaynaklanarak ayağın neredeyse her bölgesinde görülebilir. Genelde ayakların yan kısmı, arka kısmı ve tabanında daha sık su toplaması çıkar.
AYAKLAR NEDEN SU TOPLAR? SU TOPLAMASI NASIL ÖNLENİR?
Evet toplumda neredeyse hemen herkezde ayakta su toplaması olduğunu söyleyebiliriz. Su toplamasının nedenleri arasında en büyük etken günümüzdeki sağlıksız ayakkabılardır. Ayrıca giyilen çoraplarda neden olmaktadır.

Su toplaması neden olur?

Ayakkabının ayak derisini tahriş etmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Deformasyona uğrayan ayak derisi su toplayarak küçük kabarcıkalar halinde çıkar. Boyutları değişir su toplayan bölge bazen küçük bazende büyük olabilir. Ayakta su toplaması patlatıldığında ise patlayan bölge açır ve bir müddet sonra o bölgede tekrar su toplamaları görülebilir. Yani kısacası giydiğiniz ayakkabı ayağınızın derisini tahriş eder ve deformasyona uğrayan ayak deriside su toplamasına maruz kalır. Derini tahriş olmasıda ayakkabı ve ayak arasında sürtünmeden kaynaklanan ısıdan olmaktadır.

Su toplaması nasıl geçer?

Ayakta su toplanmasının birinci nedeni yanlış aykkabı seçimidir ikinci nedeni ise pamuk olmayan polyester içerikli çoraplardır. Ayakkabı seçimi önemli demiştik ayakkabı alacağınızda ortopedik ve ayağınızın yapısına uygun ayakkabı tercih etmelisiniz.

Ayakkabı seçiminde yürüyüş ayakkabısı seçmelisiniz ve bot gibi ayakkabılar alıyorsanızda astarlı ve ayakların içinde nefes alabilecek ayakkabı modelleri ugundur. Çorap seçimi ise pamuklu ve yünlü olmasına dikkat ediniz polyester içeren yani içinde laylon içeren madde olmamalıdır.

Ayaklarınızı yıkadığınızda mutlaka kurulayın ve çorabınızı değiştiriniz. Ayak sağlığı önemli olduğu için mutlaka ayak bakımına özen göstermelisiniz aksi halde sadece su toplaması değil mantar gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir.

Eğer sık sık ayağınızda su toplamaları çıkıyor ve geç iyileşiyorsa mutlaka doktora giderek muayene olunuz derim.

Yorumlar