Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünyada herkesin nasıl yapılabildiğini merak ettiği tek yapı Mısır piramitleridir. Bu yapılar dünyanın 7 harikasından birisidir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar hasar almadan gelebilen tek yapıdır.
Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?
Piramit tabanını kare olan ve bu karenin köşelerinin bir noktada birleşmesi sonucu oluşan geometrik şekildir. Mısır piramitlerinin yapılma amacı Firavunun mumyasını, eşsiz sanat eserlerini, değerli mücevherleri saklayabilmek olduğu sanılmaktadır. Ancak asıl sorun şu ki günümüze kadar içinde hiçbir yerde mumya veya sanat eserine rastlanılmadı.

Araştırmacılar piramitlerin hepsinin Mısırlı köleler tarafından yapıldığını düşünmüştür. Ancak 1990 senesinde bir turist atı tarafından bir çukura yanlışlıkla ayak basılması sonucunda gizemli bir mahzen açılmaktadır. Bu mahzenin içerisinde piramitlerde çalışmış olan işçilerin mezarları bulunmaktadır.

 İhtişamlı bir yapıya sahip olan bu mezarlar kubbeli bir yapıya sahiptir. Bu muhteşem mezarların işçi sınıfı insanlara yapılmış olması piramitlerde çalışan kişilerin köle olmadığını göstermektedir.,

Uzun süren çalışmalar sonucu 200’den fazla mezar bulunan bu yerde, her mezarın girişinde işçilerin mevkii olarak bulunduğu yeri gösteren yazılar bulunmaktaydı. İnşaatçıların sanat eseri ve heykelleri de mezarların içinde bulunmaktadır. 200.000 işçinin emek vermiş olduğu bu bölgede detaylara inmek isteyen araştırmacılar, iskeletlerin omurgalarını araştırttı. Çıkan sonuçlara göre omurgalar çok ağır bir yüke bindirilmiştir.

Bu da taşların taşınması sırasında olduğunu gösteriyordu. Hesaplamalara göre Gize piramitlerinde 15 milyondan fazla taş kullanılmıştır. Bu kadar çok taş, 300 metre uzaklıkta bulunan taş ocağından çıkartılıp, işlenmiş ve hazır hale getirilmiştir. Bu taş ocağında araştırmalar ve kazılar yapılmış ve çok büyük bir taş ocağı ortaya çıkartıldı. Bu ocaktan çıkarılan taş sayısı piramitlerde bulunan taş sayısı ile aynıdır.

O dönemdeki firavunların mumya halleri ise gizli bir mağaranın içerisinde bulunmuştur. Çok iyi saklanan mumyalar, aynı zamanda çok iyi sarıldığı için yüzleri tanınabilir şekilde kalmıştır.

Mağara duvarlarındaki yazılarda ise mumyaların nasıl sarıldığı açıklanmaktadır. Karnının içerisine bir el girebilecek kadar delik açılıyor ve iç organları çıkarılıyordu. Yaklaşık 40 adet mumya bulundu ve bu mumyalar zengin insanların bedenleriydi. O zamanlar eğer ne kadar zenginseniz o kadar iyi mumyalanırsınız anlayışı hâkimdi. Yoksul insanlar toplu mezarlara gömülürdü.

Yorumlar