Deniz patlıcanı (Deniz hıyarı) nedir, özellikleri nelerdir

Denizde yaşayan canlılardan bir taneside deniz patlıcanı diğer deyişle deniz hıyarı. İlaç ve kozmetik sanayisine yaygın olarak kullanılmaktadır.
Deniz patlıcanı omurgasız derisi dikenli bir canlıdır denizin kıyılarında sığ yerlerinde rastlanır. Tüp ayaklara sahiptirler ayaklarını duyu organı olarakta kullanırlar.

Bu hayvanın özellikleri ise oldukca çoktur bunlara kısaca bakalım;

Genellikle 3-27 cm boyundadırlar. 60 cm uzunlukta olanları da vardır. 900 kadar türü bilinmektedir.
Yumurtlayarak üremektedirler.

Deniz patlıcanları düşmanlarına karşı korunma yöntemleri oldukca ilginçtir.

Vücutlarının her yanındaki yakalama kollajeni adlı yapı sayesinde kendini sıvıya dönüştürme becerileridir. Sıvı haldeyken küçük çatlaklardan geçebilir ve tekrar eski haline dönebilirler.

Bazı türlerİ beyaz bir tubül salgılayarak avını hareketsiz bırakabilir.

Bazı türleri de midelerini anüslerinden çıkarıp, bulunduğu çevreyi toksik bir çorbaya bular. Ortalama bir akvaryum dolusu balığı öldürebilir fakat kendi de ölür. Bazı türler de kendilerini futbol topu kadar şişirebilir, bazıları ise su püskürterek çakıl taşı gibi görünebilir.

Deniz patlıcanı yenirmi?

Özellikle Çin mutfağında oldukca çok yemeği yapılır. Yüksek protein kaynağına sahiptir bu yüzden İnsan vücuduna faydalarıda vardır bunlardan bazıları Çin tıbbında yorgunluğa, iktidarsızlığa ve eklem ağrılarına iyi geldiği.

Diş eti rahatsızlıklarına karşı da etkili olduğu belirtilmektedir. Ülkemizde pek bilinmeyen ve yenilmeyen deniz patlıcanını bazı ülkeler yemekte bu hayvanlar denizdeki kumu süzüp temizliyormuş asya ülkeleri herşeyi yediği gibi bu hayvanlarıda yemekteler.

Yorumlar