Çocuklarımızı Sevgiyle Büyütelim

Çocuklarımız dünyada yaşama nedenimiz olarak en önemli varlık sebeplerimizdendir. Çocuklarımızın dünyaya gelişiyle birlikte onlara karşı bir takım sorumluluklarımızın olduğu bilincini de asla unutmamız gerekir. Çocuklarımızın maddi ve fiziki ihtiyaçlarını karşılama dışında bir de onların sevgi gereksinimlerini de olumlu bir şekilde karşılamak ve bu ihtiyaçlarını belli bir doygunluk seviyesinde yerine getirmemiz gerekir.
Çocuklarımızı Sevgiyle Büyütelim
Çocuklarımızı sevgiyle büyüterek onların bu hayatta en çok gerek duydukları şeyin sevgi olduğunu aklımızdan çıkarmayarak ona göre hareket etmeliyiz.

Çocuklarımıza Sevgimizi Göstermek İçin Neler Yapabiliriz?

•    Çocuklarımızın birey olduğunu düşünüp saygı çerçevesinde hareket etmeli ve onlara da pek çok konuda söz hakkı vermeliyiz.

•    Çocuklarımız şımarır düşüncesiyle onların ihtiyacı olan sevgiyi hangi yaşta olursa olsun vermeliyiz. Sevgimizi çocuklarımıza ifade etmek için sevdiğimiz söylemekten çekinmemeli ve he fırsatta onları ne kadar çok sevdiğimizi söylemeli ve onların hayatımızdaki önemini sık sık vurgulayarak çocuklarımızın kendilerini önemli olduklarını onlara hissettirmeliyiz.

•    Çocuğumuzla olan diyalogumuzda empati kurarak onların ne düşündüğünü anlamaya çalışmalı ve ona göre hareket etmeliyiz.

•    Şartlar ne olursa olsun hayattaki hiçbir şeyin onlardan önemli olmadığını daima vurgulamalıyız.

•    Çocuğumuza en büyük sevgi göstergesi onunla birlikte geçireceğimiz kaliteli zamandır. Çocuğumuza vakit ayırarak onunla kaliteli bir şekilde zaman geçirmeliyiz. Örneğin birlikte oyun oynayabilir, bisiklete binebilir, resim çizebiliriz.

•    Çocuğumuza sevgimizi göstermek için özel günleri beklemek ya da bir işte başarılı olmalarını beklemek durumunda değiliz. Her fırsatta onlara sevgimizi gösterecek hareketlerde bulunabiliriz.

Sevgiyle Büyüyen Çocuklar Yarınımızın Garantisi Olabilir

Sevgi dolu bir ailede yetişen çocuklar kendilerine olan özsaygı ve öz güveni en iyi biçimde kazanacaktır. Hangi durum olursa olsun kendini en iyi şekilde ifade edebilecek ve her şartta ayakta durabilecek ve başarılı olabilecektir. Sevgiyle büyüyen çocuk mutlu bir çocuktur. Yarınlarımızda başarılı ve yararlı nesiller için öncelikle aile içinde çocuğumuzun sevgi dolu ortamda yaşamasına imkan tanımalıyız. Çocuğumuza ne kadar zaman ayırır ve sevgimizi ifade edersek çocuğumuz o derecede mutlu olacak, kendine olan öz güveni artacak ve görmüş olduğu sevginin karşılığını vermek için fazlasıyla çabalayacaktır.

Yorumlar