Tac Mahal hakkında kısa bilgi

Tac Mahal inşa edilmesinin birinci nedeni Şah Cihan'ın karısı doğum yaparken vefaat etmesi ve bunun üzerine Şah Cihan çok sevdiği karısına bu türbeyi yaptırmıştır.

Tac Mahal / Hindistan

Taç Mahal Anıt Camii, Babur Hint-Türk İmparatoru Şah Cihan tarafından, çok sevdiği eşi Mümtaz Mahal'in ölümü üzerine ve onun anısına yaptırılmıştır.

İmparatorluk başkenti Agra'da, Yamuna Nehri'nin kıyısındaki eser, 1632-1652 yılları arasında inşa edilmiştir.

Yapının mimarları; Mimar Sinan'ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi'dir. 4 adet minaresi vardır ve minareler beyaz mermerden yapılmıştır.

Anıttın dört yanına Yasin-i Şerif suresinin tamamı Hattat Serdar Efendi tarafından yazılmıştır. Yapımında çok sayıda zümrüt, yakut, inci ve pırlanta gibi değerli taşlarla süslenmiştir.

Tac Mahal'in yüz binlerce akik, sedef ve fıruze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

Taç Mahal efsanesine göre türbede çalışan işcilerin kolları kesilmiştir nedenide türbenin eşi benzeri olmasın aynısından başka bir tane daha yapılmasın her ne kadar doğru bilemeyiz sadece efsanede olabilir fakat yapılma amacı Şah Cihan'ın büyük bir aşkla karasına bağlı olması ve o dönemlerde çocuk doğururken ölen kadınların kutsal olduklarına inanılırmış.

Evet sizlere Tac Mahal hakkında kısa ve özet blgiler paylaştık umarım işinize yaramıştır.

Yorumlar

Yorum Gönder