AYAK NASIRI NASIL GEÇER?

Ayaklarda çıkan nasır uzun yol yürüdüğünüzde acı ve ağrıya sebep olabiliyor. Çoğu insan nasırı kesmeye çalışır fakat bu davranış kalıcı olmadığı için tekrar kendisini yenileyip geri çıkmaktadır.
Ayak Nasırı Nasıl Geçer?

Nasır Nedir?

Sürtünme ve basınç ile meydana gelen ayaklarda yaygın olarak gelişen, kişiye acı ve ağrıya sebep olan bir cilt sorunudur. Cildin olumsuz dış etkenlere karşı kendisini korumaya çalıştığı için bazı durumlarda nasır ortaya çıkar. Genellikle ayakkabının ayak kemiğe sürtüğü yerlerde çıkar fakat ellerde ve basınca maruz kalan yerlerde de çıkabilmektedir.

Genelde ciddi bir sağlık problemi yaratmadığı için insanlar kendileri bir çözüm bulmaya çalışırlar. İnsanların yarısından fazlası bu şikâyette muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Kadınlarda erkeklerden fazla ortaya çıkar. Nasırın pek çok çeşitleri olup ciddi şekilde büyüyenler tedavi edilmediği zaman cerrahi müdahale gerektirebilir.

Nasır Neden Olur?

•         Kötü kalitede veya dar ayakkabılar
•         Ayak ölçüsüne uygun olmayan ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar
•         Çıplak ayakla uzun süre yürümek
•         Derinin bir kısmı uzun süre aşırı basınca maruz kalması
•         Yanlış bir hareketi sürekli yapmak ya da yanlış bir şekilde yürümek
•         Giyilen ya da takılan aparatların aynı yerde uzun süre durması
•         Obezite, anormal kemik çıkıntıları, aşınmış ayakkabı tabanı

Nasır genellikle ayak topuklarında çıkar. Bunun sebebi ise vücut ağırlığı topuk üzerinde toplanmasıdır. Atılan her adımda ayağın ayakkabıya çarpması sonucu vücuda bir sinyal gönderir. Bu sinyal çarpmaya karşı bir önlem alması sonucu deride kalınlaşma oluşturur.

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır tedavisinde suda bekletme ovalama ve kurutma gibi birçok doğal yöntemler bulunur. Ilık suya 3 yemek kaşığı karbonat ekleyerek yaklaşık 30 dakika suda bekledikten sonra ölü dergilerin çıkarılmasını sağlayın. Bir miktar papatya çayı demleyin ve 30 dakika suda beklettikten çayın lekelerini çıkarmak için sabunla yıkayın. Bir dilim ekmeği yaklaşık 10 saat boyunca bekletip macun kıvamına gelmesini sağlayın.

Gece yatarken bandaj yada plastik torba ile nasırın üzerine sarın ve sabaha kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Ilık suya İngiliz tuzu ekleyip bir müddet suyun içinde bekletip ovalayın. Tuz ayağınızın toksinlerden arıtıp nasırı kurutmaya yarar. Asidik taze limonu nasıra günde 3 öğün sürerek kuruması sağlanır. Bazı doğal kaynak suları da nasırlara iyi gelmektedir.

Yorumlar