Atların özellikleri nelerdir

Atların özelliklerini kısaca anlatmaya çalıştık buyrun okuyalım.

Atların yeri insanlar için ayrıdır eskiden otomobil gibi taşıma araçları olmadığı için atlar insan oğlunun çilesini çekmiştir. Evcil atlar olduğu gibi yabanileride vardır. Atlar sürü halinde yaşarlar. Otla beslenirler fakat otla beslenen inek, keçi gibi geviş getirmezler.
En meşhur at ırkları Arap ve yine menşei Arap atına dayanan İngiliz atıdır. Atların ilginç özelliğide ayakta uyumalarıdır. Yaşlı ve hasta olmadıkları sürece yatarak uyumazlar ayakta uyurlar eğer yaşlı, hastaysalar yatarak uyurlar asil atlar hasta veya yaşlı olmadıkca yatarak uyumazlar. Saatte 60 ila 70 km hızla koşan atlar görülmüştür.
Peki atlar kaç sene yaşar 20 ila 30 sene gibi yaşamaktadırlar. Doğurgan memeli hayvanlardır yavruları doğduktan kısa süre içersinde doğal yaşama ayak uydururlar. Yeni doğan yavru bir iki dakika içersinde yürümeye başlar. Hayvanlar içersinde atlar cesur ve atılgandır son derece sahibine itaatkardırlar. Atlar yaklaşan tehlikeyi çabuk fark ederler bunun nedeni ise atların gözleri başının iki çıkıntı üzerinde olmasıdır. Terbiye edilebilen bir hayvandır.

Yorumlar

  1. Calismalarinizi ciddi anlamda takip ediyorm en yakin zamanda esseklerle ilgili calismalarinizi bekliyruz basarlr

    YanıtlaSil

Yorum Gönder