Soğukta Üşümemek İçin Neler Yapılmalı?

Soğuk havalarda üşümek oldukça doğal bir durumdur. Ancak bazı durumlarda da aşırı üşüme yaşanabilir. Aşırı üşümenin bazı sebepleri bulunmaktadır. Soğuk havalarda bazı bilgiler  kullanılarak üşüme azaltılabilir.
Soğukta Üşümemek İçin Neler Yapılmalı?
Hava soğuk olduğu zaman vücut kendini ısıtmak için daha çok çalışır ve aha fazla enerji harcar. Bu sebeple de soğuk havalarda üşüme hissedilir. Ayrıca kansızlık, demir eksikliği gibi durumlarda üşüme oranını arttırmaktadır. Vücutta mineral ya da vitamin eksikliği bulunması, enfeksiyonel bir rahatsızlık yaşamak, düzensiz beslenmek gibi durumlarda soğukta üşüme hissini arttırmaktadır.

Soğukta Üşümemek İçin Öneriler

•    Vücudu sıcak tutacak ekstra kıyafetler giyilmelidir.
•    Sıcak çay gibi sıcak bir içecek içilebilir.
•    Sıcak suyla bir duş alınabilir.
•    Demir içeren gıdalar tüketilebilir.
•    Enerji sağlayan sağlıklı gıdalar tüketilebilir.
•    Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketilebilir.

Soğuk havalarda üşümemek için öncelikle bağışıklı sistemi iyi bir şekilde korunmalıdır. Bunun için bağışıklık sistemini destekleyici doğa, ev yapımı yoğurt, kefir, turşu gibi gıdalar tüketilebilir. Eğer aşırı şekilde üşüme durumu varsa bir doktora danışılarak demir takviyesi kullanılmaya başlanabilir ve beslenme rutininize demir içeren gıdalar ekleyebilirsiniz.

Ayrıca soğuk havalarda her zaman ekstra giyinmek oldukça faydalı olacaktır. Evde otururken de bir battaniye kullanmak üşümeyi engellemeye yardımcı olur. Eğer ki sürekli bir üşüme görülüyorsa bunun başka sebepleri olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Üşümenin Diğer Sebepleri Nelerdir?

Üşüme sürekli olarak görülüyor ise bunu sebebi vücutta yer alan içsel bir rahatsızlık olabilmektedir. Ayrıca enfeksiyonel rahatsızlıklar da aşırı derece de üşümeye sebep olabilir. Kan şekeri oranının normalin çok altında olması da üşümeye sebebiyet vermektedir. Ayrıca tiroid sorunları da vücudun çalışma şeklini etkilediği için üşüme hissine sebep olabilmektedir.

Bir diğer sebep ise damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıklarıdır. Bu durumda özellikle kollarda ve ayaklarda aşırı üşüme hissi oluşur. Sinir sistemi rahatsızlıkları da bir başka sebeplerdendir. Ayrıca ciltte bulunan kızarıklık, kepeklenme gibi durumlarda beraberinde üşüme hissi oluşturabilir.

Görüldüğü gibi üşümenin çok farklı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerin bazıları oldukça önemsizken bazıları da hayati tehlike taşıyan oldukça önemli rahatsızlıklardır. Bu sebeple sıklıkla yaşanan üşüme durumu hissedildiğinde mutlaka en kısa zamanda uzman bir doktora danışılmalıdır.

Yorumlar