Siyah çayın faydaları nelerdir

İşte Milli İçeceğimiz Siyah Çayın Faydaları, Yararları Sizlerle

Olmassa olmaz içeceklerimiz den birisi de çaydır. Su dan sonra en fazla tüketilen içecek çaydır. Yaşantımızın bir çok anında çayı tüketiriz hatta bazı kişiler çay içmediğim zamanlar baş ağrısı yapıyor dediklerini duymuşunuzdur.
Hiç merak ettinizmi çayın vücudumuza negibi faydaları vardır düşünmeseniz bu yazıyı okumazdınız sanırım. Bakalım çayın yararları nelermiş; Çaydaki teanin maddesi , beynin alfa dalgalarını yaymasını sağlar. Bu yayılan dalgalarda kişide dinlenmişlik hissi yaratıyor. Çay vücutta oluşan zararlı atık ve zehirleri de ortadan kaldırmaktadır. Bu durumdan dolayıda bazı kanser türlerine karşı vücudumuzu koruyor. Bunların yanında damarların genişlemesini , dolaşımın hızlanmasını sağlayıp zihin açıklığı yaratıyor.

İşte Siyah Çayın Bilinmeyen Faydaları

Günlük hayatta vaz geçemeyeceğimiz olmassa olmaz içeceğimizdir bakalım içmeyince duramadığımız çayın faydaları nelermiş öğrenelim.
Çayın Konsantrasyon'a Faydası:
Zihinsel aktivite ve konsantrasyon gücü sağlar. Günde 2-3 bardak içilen  siyah çayın zihinsel aktivite ve konsantrasyona faydası olduğu tespit  edilmiştir.

1 Bardak Siyah Çay 35 ila 40 mg Tein İçerir:
Siyah çayın yararlı özellikleri değişmiş ve güçlendirilmiştir.Fermantasyon işlemi sırasında oluşan bu etki nedeniyle vücut daha kolay  asimile eder ve çabuk kanda emilir. Yeşil çay fincan başına sadece 20  ila 25 mg sahipken, 1 bardak siyah çay 35 ila 40 mg tein içerir.

Çayın Bağışıklık Sistemine Faydası:
Yeni bir araştırmaya göre, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve mücadele  etmek açısından siyah çay oldukça etkilidir. Siyah çay; bakteri, virüs  ve mantarları yok etme yeteneğine sahip bulunan eşsiz bir amino asit  içerir.

Antioksidan Özelliği:
Siyah çayın temel faydalarından biri de, güçlü antioksidandır.  Flavonoidler yüksek içeriği sayesinde, kalp-damar hastalıklarını önler  ve kan damarlarını sağlıklı korumaya yardımcı olur.

Kalbe İyi Geliyor:
Siyah Çayın Faydaları
Siyah çay flavonoidlerde, koroner dolaşım iyileştirilmesi ve kan  pıhtıları azaltmaya yardımcı vazodilatör özellikleri vardır.  Araştırmalar günde 2 bardak siyah çay içenlerin, 3 ila 4 hafta sonra  büyük ölçüde kalp sağlığı artırabildiğini göstermiştir.

Çürükleri önler:
Düzenli olarak süt ve şeker eklemeden öğün aralarında siyah çay içmek,  güçlü dişler ve sağlıklı diş etleri ve taze bir nefes sahibi olmaya  yardımcı olur.

Kemiklere Faydası:
Bazı araştırmalar düzenli siyah çay içen insanların kemik yoğunluğunu  arttırmak için bilinen flavonoidler sayesinde, östrojen etkisi nedeniyle  güçlü kemiklere sahip olduğunu göstermiştir.

Kolestrolü Düşürüyor:
Çay tıpkı kahve gibi uyandırma ve canlandırma etkilerine sahip. Ancak kahve kadar yüksek miktarda kafein içeren diğer birçok içeceğin neden olduğu hiçbir yan etkiyi içermiyor. Çay içmek kilo vermeye de yardımcı oluyor. Çayda doğal olarak bulunan birçok madde, sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, tatlı krizlerini yatıştırır, iştahı bastırır, kolesterol seviyesini düşürür ve metabolizmayı hızlandırarak daha fazla enerji yakılmasını sağlıyor.

Şeker ve kalp hastalığı ile felç riskini azaltan çaydan en üst düzeyde yararlanmanın yolu ise, ne zaman ve ne miktarda içilmesinde yatıyor.

Kanser Riskini Azaltıyor:
Kırmızı et kızartıldığında ya da ızgara yapıldığında ortaya genleri değişime uğratan kanserojen maddeler ortaya çıkar. Bilim adamları, “mutagen” ismi verilen bu maddelerin meme ve kolon kanserine neden olduğunu kanıtladı. 2002’de yürütülen bir araştırmaya göre kırmızı eti pişirmeden önce hem yeşil hem de siyah çayda marine etmek, yani bir süre bekletmek “mutagen”lerin ortaya çıkmasının önleyebiliyor. Et, çayda ne kadar çok bekletilirse bu maddenin oluşma riski de o kadar azalıyor.

Beyni De Koruyor:
Çayın bir diğer faydası ise alkolün karaciğere verdiği zararı en aza indirmesi. Öncelikle şunu söylemede yarar var. Uzmanlar, sağlıklı bir beslenme planında alkolü tavsiye etmiyor. Ancak yine de alkol almak istiyorsanız, alkolden önce ve sonra çay içmek iyi bir tercih olabilir. Çünkü araştırmalar, çaydaki antioksidanların alkolün karaciğer ve beyinde neden olduğu hasara karşı koruma sağladığını gösteriyor. Yeşil çay alkole karşı korumada daha güçlü bir etkiye sahip.

Günde 8 Bardağı Aşmayın:
Bunun için ilk adım, her gün içmekten hoşlandığınız ve kesinlikle bıkmadığınız bir çay türü bulmak olmalı. Gün boyunca çay içmek, metabolizmanın durmadan çalışmasını sağlar. Uzmanlar ortalama bir insanın günde en az 2 ile 2.5 litre arasında (yaklaşık sekiz ya da 10 su bardağı) sıvı tüketmesini tavsiye ediyor. Bu tüketimin sadece sudan oluşması gibi bir şart yok. Uzmanlar, günde en az sekiz fincan çay içilmesini (bir fincan yaklaşık 230 ml olarak kabul ediliyor) tavsiye ediyor.

Spordan Önce Bir Fincan Çay:
Egzersiz sırasında hücrelerin çalışma hızı yükselir, vücut ısınır. Hücrelerde hasara neden olabilen, serbest radikal üretimi artar. Bu olumsuz etkiden korunmanın yolu spordan önce bir fincan çay içmek olabilir. Uzmanlar, yeşil çayın fiziksel dayanılıklığı yüzde 24 oranında yükselttiğini ortaya koydu. Antioksidan bakımından zengin olan çay, kasların yağ asitlerini harekete geçirmesine yardımcı olur. Düzenli egzersizle birlikte çay içmek, daha çok yağın yakılmasını sağlar. Spor öncesinde çay, yakılan kalori miktarını yüzde 24 ile 47 arasında artırabilir.
Çayın faydası oldukca çok fakat herşeyin fazlası zarar olduğu gibi çay da zararlıdır çok aşırı çay içmek kansızlığa yol açıyor sizden ricam aşırıya kaçmadan sağlığınıza zarar vermeden tüketmeniz. Bu arada başlıkta milli içeceğimiz çay dedim bu benim fikrimdi sizlerinde yorumlarını bekliyorum.

Hiç yorum yok