AYVANIN VÜCUDUMUZA NE GİBİ YARARLARI VARDIR?

Meyveler insan sağlığı için son derece önemlidir. Farklı türlerdeki meyvelerin insan sağlığı için farklı yararlar bünyesinde barındırmaktadır.
AYVANIN VÜCUDUMUZA NE GİBİ YARARLARI VARDIR?
Bu meyvelerden bir tanesi ise ayvadır. Ayva son derece tatlıdır. Olgunlaşmış ayvalar gerekli iriliğe ve sertliğe ulaştıktan sonra renginin de tamamen sararmış olması gerekir. Dünya üzerinde farklı ayvalar olsa da genel olarak serttir. Yumuşak ayvalar da mevcuttur. Ayva meyve olarak tüketilebileceği gibi kimi zaman yemekleri kimi zaman tatlıları kimi zaman ise reçel olarak tüketilmektedir.

Ayvanın Yararları Nelerdir?

Ayvanın insan sağlığı için son derece önemli faydaları mevcuttur. Bu faydalardan biraz bahsetmek gerekirse ayva bol miktarda A,B ve C vitaminini bünyesinde barındırır. Bununla beraber Yapısında bolca çinko, bakır, selenyum, potasyum, demir ve fosfor içerir.

Mideye de oldukça faydalı olan ayva içerisindeki lifler sayesinde mideye faydalıdır. Ayvanın faydalarını sıralamak gerekirse kış aylarında soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilir. Cilt güzelliği için ayva oldukça sık kullanılır. Kanserle mücadelede ayvanın adı sık sık geçmektedir. Bununla beraber fazla kilolarınızdan kurtulmak için ayvayı tüketebilirsiniz.

Ayvanın Alternatif Tıptaki Yeri

Ayva doğal bir besin kaynağı olarak bir çok faydası olduğunu söylemiştik bunlardan bazılarına bakılacak olursa;

•    Ülser tedavisinde kullanılır
•    İshal, kabızlık ve hemoroite iyi gelir
•    Hücreleri yeniler ve cildi canlandırır
•    Kan basıncını dengede tutar
•    Kolesterolü dengeler ve kötü kolesterolü düşürür.
•    Kanser tedavisinde kullanılır.
•    Stresi oldukça az bir seviyeye indirir
•    Karaciğer için oldukça faydalıdır.
•    Gözleri korumada ayvanın yeri oldukça önemlidir.

Ayva tüketim şekilleri

Ayva suyu olarak tüketilmesi: Ayva suyunun vücuda katkısı oldukça faydalıdır. Ayva suyunun tüketimi ile birlikte kalbi kuvvetlendirir, cinsel isteği arttırır, zihin açıcı özelliği vardır. Bununla birlikte soğuk algınlığı ve nezleye karşı da kullanılabilmektedir. Faydası saymakla bitmeyen ayva suyunun bazı faydalarından bahsettik.

Ayva yaprağının faydaları: Ayva yaprağı da meyvesi kadar faydalı olduğu bilinmektedir. Yapraklardan çay yaparak tüketebilirsiniz. Faydalarından bahsetmek gerekirse strese iyi gelir mide için oldukça faydalıdır.

Ayva çekirdeğinin faydaları: Ayva çekirdeği de meyvesi ve yaprakları kadar faydalıdır. Doğru tüketilmesi durumunda oldukça iyi etkilere sahiptir. Bazı faydalarını sıralamak gerekirse ağız kokusunu giderici özelliği vardır. Kalp hastalıklarına iyi gelir ve cildi güzelleştirir.

Ayvanın zararları nelerdir?

Her gıdanın veya meyvenin fazla oranda tüketilmesi istenmeyen bir durumdur. Bu sebepten dolayı fazla tüketilmesi vücutta müshil etkisi yapabilir. İshale karşı kullanılırken fazla şekilde kullanılmamalıdır. Ayva çekirdeği doğru kullanmak son derece önemlidir hamile ve alerjisi olan kişilerin doktorlarına danışarak kullanmaları önerilir.

Yorumlar