Şifa kaynağı ayvanın faydaları

Sağlığımıza ayvanın inanılmaz yararları var saymakla bitmiyor bunları görünce şaşıracaksınız, sağdece ayva değil yaprağı da faydalı

Ayvanın faydaları; Ayva deyipte geçmeyin ayvanın faydalarını duyduğumuz da evimizden hiç eksik etmeyiz.Ayvayı özellikle kışın tüketiriz biz çocukluğumuz da ayvayı sobanın üstünde kızartıp yerdik çokta lezzetli olurdu bunu söylemeden geçemicem. Kalp sağlığımızdan, ağız yaralarına, öksürüğe, mide ülserine, ishalden, damar sertliğine ve  varise kadar bir çok rahatsızlığa iyi geliyor.
*Ayva hoşafı ağız yaralarına iyi gelir, akciğer veremine iyi gelir, gece uyurken ağızdan salya gelmesini önlüyor. Yaprağı kaynatılıp içilirse ishali keser.
*Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılıp, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz ağrısını ve şişliğini giderir.
*Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilmelidir. Ayva suyu aşırı adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok faydalıdır.
*Doğumu kolaylaştırmak için ayva suyu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilmelidir. Ayva kabuğu veya ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse, idrar yolu iltihaplarına iyi gelir.
*Ayva suyu iştah açar, böbrek ve sidik torbası iltihaplarını iyileştirir. Grip ve nezle olanlar bol bol yemelidirler. *Ayva suyu vücudu terletmek için çok etkilidir.
*Ayva böbrek zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, deniz tutmasına, mide gevşemesi ve mide düşmesine, midenin kuvvetlenmesine çok faydalıdır.
*Pişirilmiş ayva mide zafiyetine iyi gelir.
*Ayva suyu vesveseye ve mide ülserine iyi gelmekte, dimağı kuvvetlendirmektedir.
*Göz beyazı, göz kapak ve kirpiklerinin iltihaplanmasında ayva yaprağı kaynatılıp soğutulduktan sonra gözler günde birkaç kez yıkanır.
*Ayva kokusu kalp ve dimağı kuvvetlendirir. Ayva hoşafı yaşlıların ayaklarının tutukluk yapmasını giderir. *Ayva varise karşı iyidir, yorgunluğu, bitkinliği giderir.
*Ayva çiçeği kaynatılıp içilirse, kalp çarpıntısını keser, kalbi kuvvetlendirir, annenin sütünü artırır.
*Ayva meyvesi üzerindeki tüyler kanayan yere konursa kanamayı durdurur. Beyaz akıntıya karşı ayva yaprağı kaynatılıp aç karnına içilmeli ve haricen yıkanılmalıdır.
*Ağız içi yaraları ve boğaz iltihapları için kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurup gargara olarak kullanılırsa şifalı gelir.
*Meyvelerinden hazırlanan şurup ve kompostolar çocuk ishallerine karşı çok etkilidir. Ayva meyveleri kalbe kuvvet verir ve rahatlatır. Kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı ve ağız kokusunu giderir.
*Harareti ve ishali keser. Hazımsızlığı giderir, mideyi ve bağırsağı kuvvetlendirir, ince bağırsak iltihabını giderir. *Vücudun gelişmesine yardım eder.
*Ayva damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir, tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Yapraklarının çayı kalp ağrılarına iyi gelmekte, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.
*Meyvesinden yapılan reçel, sindirim sistemi rahatsızlıklarında tedavi edici olarak görev üstlenmekte, cinsel arzuyu kuvvetlendirmektedir. 
*Tereyağında pişirilen ayva; nefes yolu hastalıklarına, müzmin öksürüğe, bronşite ve tüberküloz hastalığına iyi gelmektedir.
*Ayva çiçeği bal ile macun yapılıp yutulursa, baş ağrısını keser.
Bol bol ayva tüketelim evimizden bu meyveyi eksik etmeyelim vücudumuza bukadar faydası varken ayvayı mutfağımızdan eksik etmek olmaz kesinlikle bulunduralım.

Hiç yorum yok