İBRAHİM SARAÇOĞLU REFLÜ İÇİN DOĞAL TEDAVİ

Bugün ki yazımda ülkemizde yaygın olarak görülen hastalıklardan biri olan reflü hastalığının şikâyetleri için neler yapabiliriz? Hangi yiyecekler iyi gelir? Reflü hastaları ne yiyip ne içmeli, nelere dikkat etmeli? Tarzındaki sorulara Saraçoğlu’nun Reflü rahatsızlığı için tavsiyelerinden bahsederek bu konuda şikâyeti olanları aydınlatmaya çalışacağım.
İBRAHİM SARAÇOĞLU REFLÜ İÇİN DOĞAL TEDAVİ

Reflüye hangi yiyecekler iyi gelir? ibrahim saraçoğlu

Reflü  Hastaları için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyeleri:
Özellikle son yılların en büyük şikâyetlerinden biri olan reflü hastalığını tetikleyen unsurların başında stres gelmektedir. Bununla birlikte ne yazık ki gıdalarda yaşanan bozulma nedeniyle oluşan hormonlu gıdalar da reflü hastalığının oluşmasının temel nedenleri arasında gelmektedir. Bunun için Saraçoğlu ilk olarak reflü’ den şikâyeti olan kişilerin mide yanması şikâyetleri başlar başlamaz, 2 yudum süt içerlerse ve mide yanmasını her hissettiklerinde süt içme işlemini tekrar ederlerse, on on beş gün gibi kısa bir süre içinde bu şikâyetlerinin geçtiğini ve bu şekilde reflü’ nün ortadan kalktığını göreceklerini ifade etmektedir. Fakat bu konuda hastaların içtikleri sütün sıcaklığı konusunda dikkatli olmalarını gerektiğini belirtiyor. Çünkü sütün sıcak olması yarardan çok zarar sağlar. Bu nedenle sütün oda sıcaklığında veya da soğuk olmasının gerektiğini belirtmektedir.

Bu arada süt içmeyenleri veya süte alerjisi olanları da unutmayan Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu bu kişilere de havuç suyu öneriyor. Bunun için 1 bardak taze sıkılmış havuç suyu da reflü ye karşı müthiş bir koruyucu olduğunu belirtiyor.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken yiyecek ve içecekler:

-    Kafeinli içecekler: Kahve ve çay benzeri içecekler çok fazla tüketildiğinde midede soruna neden olabilmektedir. Bu nedenle reflü hastalarının bu konuda oldukça dikkatli olmaları ve sınırlı tüketmeleri bu konuda ki şikâyetlerin artmaması için çok önemlidir.

-    Hamur işi ve yağlı yiyecekler: Tadımlık tüketilmeli, akşam yemeği veya sonrasında yenmemelidir.

-    Asitli içecekler: Kola, beyaz gazoz, sarı gazoz, bira ve diğer alkollü içkiler hayatınızdan tamamen çıkmalıdır.

-    Su: Bol su içmek vücut için faydalıdır. Fakat yemeklerden sonra içerseniz midenin dolmasına neden olacağı için reflü ağrısı çekersiniz.

-    Kuru fasulye ve baklagiller: Bu besinler vücuda faydalıdır. Fakat reflü iseniz ağrıya sebep olurlar. Bir tabağı iyi fazlası zarardır.

-    Kızartmalar: Kızartmalar reflü için zararlıdır. Yağın kalitesi düştükçe ve yağ yeniden kullanılmış ise zarar artar. Kahvaltı haricinde kızartma yememek gerekir.

-    Acılı, baharatlı yiyecekler: Bu yiyecekler midenin normalden fazla sıvı salgılamasına neden olurlar. Ayrıca sindirim için daha fazla su gerekir. Dolayısı ile mide uzun süre dolu kalır. Bu tür yiyecekleri kararında tüketiniz.

-    Sigara: Sigara yiyecek değildir ama reflüye zararlı olduğu için belirtmek istedim. Aç karnına yakılan sigaralar daha da zararlıdır.

Yorumlar