Pekmez çeşitleri, Pekmezin faydaları

Pekmez nasıl yapılır, çeşitleri ve faydaları nelerdir

Pekmez vücut ısısını yükseltir enrji verir. Özellikle soğuk havalarda pekmez yiyen üşümez. Üzüm, andız, dut, pancar, keçiboynuzu, hurma pekmezinin yapılışı ve  insan vücuduna faydaları nedir

Pekmez hızla kana karışabilecek özellikte bir gıda maddesi olduğundan dolayı acil enerji ihtiyacı için ihtiyaç duyulur. İki yemek kaşığı (20 g) pekmez insan bünyesi için çok önemli olan 2 mg demir, 80 mg kalsiyum ve 58 kcal enerjiyi içermektedir.Büyüme çağı içerisindeki çocuklar, işçiler, sporcular, gebe emzikli anneler için eşsiz bir gıda maddesidir.Pekmez ayrıca 100 gramında 0.014 mg Vit B1 0.15 mg Vit B2 , 1,4 mg nisain içermektedir. Bu özellikleri açısından bala göre daha zengin olduğu tespit edilmiştir.Yapılan bir diğer araştırmaya göre 1 kg üzüm ve 200 gr pekmezin kalori açısından 1150 gr süte, 300 gr ekmeğe, 390 gr ete eşdeğer olduğu belirtilmektedir.Ayrıca pekmezde bulunan şekerlerin, glukoz ve früktoz halinde olması sebebiyle bebek ve çocukların beslenmesinde büyük öneme sahiptir. Hem sindirim sisteminde parçalanmasına gerek yoktur, hem de kana geçmede ek bir enerjiye gerek duyulmadan hücre dışından içine basit düfüzyonla geçişi sağlanır. bu nedenle özellikle enerji aktivitesi yüksek olan çocuklarda ve sporcularda enerjinin pekmezle sağlanmasının büyük önemi vardır.Üzüm ve pekmezin içerdiği demir (16mg/kg) kolayca emilmekte ve günlük demir ihtiyacının % 35′i bu ürünlerce karşılanabilmektedir.

Hangi pekmezin hangi faydası vardır bakalım

İçerisinde bulunan B1, B2 vitaminlerinin yanı sıra büyük bir karbonhidrat kaynağıdır.
İçeriğindeki %80’e yakın karbonhidratın tümünü glikoz ve fruktoz halinde olması ile sindirim sisteminde parçalanmadan direkt kana geçerek, enerji verir.
İçerisinde potasyum, kalsiyum, demir, krom ve magnezyum gibi mineraller bulunur.
Pekmez, demir eksikliğiyle meydana gelen kansızlığa çok iyi gelir.
Bebeklerin ve çocukların gelişiminde de önemli bir rol oynar.
İştah açıcı özelliği vardır.
Kış aylarında tüketilen pekmez, soğuk algınlığına çok iyi gelir.
Öksürüğe iyi gelir.
Ek gıda verdiğiniz bebeklerinizin gıdalarını tatlandırmak için doğal tatlandırıcı pekmezden yararlanabilirsiniz. Böylece bebeğinizin günlük alacağı vitamin ve mineralleri karşılamış olacaktır.
Kan dolaşımını arttırarak, damar setliğini giderir.
Kemikleri güçlendirir.
Bağırsaklara ve mideye çok iyi gelir.
Kemikleri güçlendirir.
Tansiyonu dengeler ve kolesterolü düşürür.

Üzüm pekmezi yararları

Üzüm Pekmezi en çok bilinen pekmez türüdür. Üzüm pekmezinin faydaları ise şu şekildedir;
Vücudunuzdaki kan miktarını arttırır.
Doğal bir enerji deposudur.
İştah açıcıdır.
Hamilelik döneminde ve bebek gelişiminde çok etkilidir. Uzmanlar bu dönemlerde kullanılması önermektedirler.
Midenizi, bağırsaklarınızı ve böbreklerinizi kuvvetlendirir.
Damar sertliğine karşı önkoruyucudur.
Kan dolaşımınızı rahatlatır. Stresinizi azaltır.
Yapılışı
Üzüm pekmezi olgunlaşan üzümlerden yapılır. Beyaz, siyah farketmez fakat siyah üzüm pekmezi çok aranan bir pekmez dir.toplanan üzümler sıkılmak için betondan yapılan veya içi oyulan taş salk(üzüm sıkma yeri)denilen yerde de torbalara koyularak ayakta çizme ile sıkılıp veya basınçlı sıkma makinaları ile sıkılıp şırası (suyu) çıkarılır. Çıkarılan şıra süzüldükten sonra kazanlara koyularak kaynatılır. İyice kaynatılan şıra süzülüp dinlenmesi için geniş kaplara konulur ve üzeri güneş alacak şekilde örtülerek güneşte birkaç gün bekletilir ve olgunlaşan pekmez süzülerek kaplara konur ve yenilecek duruma getirilir.

Andız pekmezi yararları

Toplumda pek bilinmeyen bir pekmez çeşidi olan andız pekmezi, andız ağacı meyvesinden elde edilmektedir. Andız pekmezinin faydaları şunlardır.
Bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı, akciğer, karaciğere karşı faydalıdır.
Bütün pekmezlerde olduğu gibi kan yapıcıdır.
Ayrıca gerçek bir enerji kaynağıdır.
Yapılışı
Eylül sonu ile ekim başında olgunlaşan andız meyveleri olgunlaşmamış halde ağaçta bulunduğu gibi rüzgar ve insanlar tarafından çırpmak suretiyle tabana dökülürler. Ağaçtan ve yerden toplanan meyveler çuvallara doldurularak tatlı yapılacak yere getirilir. Andız meyveleri el dövecekleri ile kabuk kırılır. Kırma olayı tek tek tekrarlanır. Kırılanlar tekne, kazan, leğen, helke, teneke, tencerelere konarak ağızlarına kadar su ile doldurulur. İki gün bekletildikten sonra özel yapılmış süzme teknesine koyarlar. Teknenin ağız deliği açılarak önüne şekerli suyun birikmesi sağlanır, dolan kaplar ateş üzerindeki kazanlara aktarılır. Kaynatma olayı başlatılmış olur. Sabah başlatılan kaynatma olayı akşama kadar devam edilir. Kaynatma anında sıvı kaynadıkça kazanın yüzünde köpükler oluşur. Kazan yüzündeki köpükler saplı tas ile alındıkça karıştırılmaya devam edilir.turkeyarena.com Köpüklerin alınması delikli kevgir ile yapılır.Köpükler bir kapta toplanır. Kaynama suretiyle kazan içindeki suyun çok kısmı buharlaşa buharlaşa pekmez oluşur. Andızın pekmezi kırmızımtırak koyu kahve rengindedir. Diğer gün günlemeye alınırsa daha dayanıklı ve parlak görünümlü olur. Elde edilen pekmez tatlı olarak yemeklerin yanında yendiği gibi şerbet yapılarak da içilir. Pekmez kazanının dibinde alaca kahverengimsi pekmezli tortu birikir. Bu tortuda daha önce alınan kabın içerisinde biriktirilir ve tortu hayvan yemine karıştırılır. Altı kilo meyveden bir kilo pekmez elde edilir.

Dut pekmezi yararları

Dut Pekmezi de tıpkı az önce anlattığımız üzüm pekmezi gibi en çok bilinen pekmezlerden birisidir. Dut pekmezinin faydaları ise şunlardır.
Kansızlık için dut pekmezi kullanabilirsiniz.
Mide hastalıklarında özellikle de ülser hastalığına karşı dut pekmezi çok iyi geldiği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.
Astım ve bronşit hastalıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.
Soğuğa ve soğuk algınlığına karşı dut pekmezi, vücut direncinizi ve vücut ısınızı arttırıcı özelliğe sahiptir.
Sporcular için enerji kaynağıdır.
Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.
Çocukların zeka gelişimine katkısı büyüktür.
Dut pekmezi ile gargara yapılması durumunda ağız ve boğaz hastalıklarına karşı etkili olduğu söylenmektedir.
Sıklıkla rastlanan bir çocuk hastalığı olan pamukçuk hastalığına karşı yaygın olarak yine Dut Pekmezi kullanılmaktadır.
Yapılışı
Olgunlaşan dutlar dört kişi tarafından köşelerinden tutulan hasavan (bez) üzerine ağaçtan silkelenerek (Ağaçtan Dökülerek) kazanlara konur. Kazana dutları kapatacak kadar su konur ve çekirdeklerinden ayrılıncaya kadar kaynatılr. Kaynayan pekmez süzülüp dinlendirilikten sonra tekrar kazana konup birkaç kaynar gelinceye kadar kaynatılır ve geniş tabanlı kaplara konulur ve birkaç gün güneşte bırakılır. Güneşlendirmenin ardından tekrar süzülerek saklanacağı kaplara alınır.

Keçiboynuzu harnup pekmezi yararları

Kansızlığa karşı en iyi pekmezdir. Fakat Harnup Pekmezinin tadı çok ağır olduğundan yemesi biraz zahmetlidir.
Kolestrolü düşürücü ve tansiyonu dengeleyici etkisi vardır.
Kalbi destekler.
Cinsel gücü arttırıcı pekmezdir. Ayrıca sperm sayısını artırıcı özelliği de kesinlik kazanmıştır. Çocuk sorunu yaşayan bireyler tarafından tüketilmesi önerilir.
Vücudu güçlendirir. Sizi daha enerjik bir hale getirir.
Kansızlığa karşı önkoruyucudur.
Dişleri ve diş etlerini besler.
Kemiklerinizi güçlendirir. Kalsiyum içermektedir.
Bağırsaklarınızı çalıştırır. Bu yüzden zayıflamak için pekmez kullanabilirsiniz.
Çocuklar ve hamile bayanlar için protein değerleri bakımından çok faydalıdır.
Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko minerallerini içerir
Akciğer rahatsızlıklarına karşı pekmez kullanabilirsiniz.
Yapılışı
Keçiboynuzu pekmezi için 1 kg keçiboynuzu tencereye konur ve bitkilerin üzerine geçecek kadar su eklenir. Tencerenin içindekiler yumuşayıncaya kadar 1 saate yakın bir süre su haşlanır. Haşlanan ve yumuşayan bitkiler elek veya tülbent yardımıyla püre haline getirilir. Daha sonra tencereye 1 kg şeker, limon ve keçiboynuzu püreleri konur, 30 dk. kadar bu karışım koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Hazırlanan bu leziz pekmez servise hazırdır.

Hurma pekmezi yararları

Hurma pekmezi, uzun süre aç kalındığında, üzerinizde oluşacak olan halsizliğe karşı çok faydalıdır.
Spor yapanlar içinse enerji içeceği görevini görür.
Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıcı bir etkisi vardır.
Zihnin ve beden gelişimine yardımcı olur.
Kuru öksürüğünüzü keser.
Boğaz ağrınızı giderir.
Bronşit ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.
En önemlisi ise kansere karşı bitkisel bir çözümdür. Sizi kansere karşı önkoruyucu olarak korur.
Yapılışı:
Cennet hurmasının dalında iyice olgunlaşması beklenir.Olgunlaşmadan toplanan hurma ekşi bir tat alır. Büyük ezme teknesine konulan hurma burada bir müddet beklemeye bırakılır rengi iyice koyulaşınca ezme işlemine geçilir. El veya temiz baskı aletleriyle ezimi yapılan hurmanın üzeri kaynamış su ile örtülerek şerbetinin süzülmesi beklenir.Şerbeti süzülen hurma büyük kazanlara konarak yüksek ateşte kaynamaya bırakılır. 4- 4.5 saatte koyu pekmez kıvamına gelir. Kıvamını kendiniz ayarlayacağınız için belli zaman aralıklarında boş bir kaba koyup kıvamını kontrol ediniz. Kıvamını yakalayınca ateşten alınır. Bir süre dinlendirilen hurma pekmezi tüketime hazır hale gelmiştir.
Hurma pekmezini günde çocuklarda 1 tatlı kaşığı, yetişkinlerde 2 tatlı kaşığı kadar kullanmak mümkündür.Şifalı bir besin olan pekmezin yararını artırmak için sabah aç karna alınması tavsiye edilir.Eğer diğer pekmezlerle birlikte kullanılıyorsa bu dozlara dikkat etmekte yarar vardır.

Pancar pekmezi yararları

Şeker pancarı köklerinden elde edilen pekmez türüdür. Özellikle Kırklareli ilinin Poyralı köyünde ve Amasya'da iyi bilinen bu pekmez çeşidi soyulmuş ve kıyılmış taze beyaz şeker pancarının kaynatılması sonucu elde edilir. 7-8 saat kaynama sonucunda soğuduğunda macun kıvamını alan bu pekmez rumeli kültüründe önemli bir yere sahiptir.
Yapılışı
Öncelikle şeker pancarı topraktan çıkarılır ve temizlenir. Bol suyla yıkandıktan sonra üstündeki kalan topraklar kazınır ve soyulur.Soyulan pancarlar son defa yıkanır ve pancar kıyma makinesine girer. Temizlenmiş pancarlar kıyma makinesinde ince bir şekilde kıyılır.Kıyma işlemi gerçekleştirildikten sonra şırasını çıkarmak amacıyla büyük bir kazanın içerisine doldurulur.Bu kazan içerisindeki pancarlar 7-8 saat kaynatılır içine bir miktar su konur ki dibi tutmasın. Şırası çıkan pancarların suyunu sıkmak için pres aletine pancarlar boşaltılır.Biraz kuvvet isteyen bu alet pancarda kalan şıranın tamamen sıkılması içindir
Sıktığımız pancar küspesinin şırası pres aletinin alt tarafında bulunan küçük hortumla bir kovanın içine birikir . Biriken şıra tava denilen büyük ve derin olmayan kazanlara boşaltılır. Pekmez yapımındaki son aşamaya yani şıranın kaynatılmasına gelinir.Son aşamada çıkarılan şıra 7-8 saat kaynatılıp pekmezin istenilen kıvama getirilmesine kadar devam eder.

Pekmezin zararları

Pekmez yararlı olduğu ölçüde zararları da olan bir gıda. Kaynatma ve saklama süreçleri kanserojen maddelerin oluşumuna neden olmaktadır. Protein ve yüksek şeker içeren gıdaların ısıl işlemlere (kaynatma) tutulması ile oluşan esmerleşme MAİLLARD reaksiyonu olarak adlandırılmaktadır. Isıl işlem ile koyulaştırılan gıda maddelerinde bu reaksiyon sonucunda kanserojen özellikte hidroksimetilfurfural (HMF) oluşmaktadır. Her gıdada olduğu gibi çok fazla aşırıya kaçılmadığı sürece herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hiç yorum yok