PEKMEZ NASIL YAPILIR? ÇEŞİTLERİ VE PEKMEZİN FAYDALARI NELERDİR?

Üzüm, dut gibi tatlı meyvelerden elde edilen suyun kaynatılarak koyulaştırılması ile elde edilen tatlı bir besin türüdür. Üzüm ve dutun yanı sıra keçiboynuzu ve ardıçtan da pekmez yapılmaktadır.
PEKMEZ NASIL YAPILIR? ÇEŞİTLERİ VE PEKMEZİN FAYDALARI NELERDİR?

Pekmez Nasıl Yapılır?

Pekmez yapmak istediğiniz meyveyi posa haline getirmeniz gerekmektedir. Posa haline gelen meyvenin suyunun süzülmesi gerekir. Elde edilen bu suyun içine pekmez toprağı adı verilen toprak katılarak kaynatılıyor. Bu aşamada önemli olan meyvelerden elde edilen suyun mayalanıp keskinleşmemesidir. İlk olarak meyvelerden elde edilen bu sular bir miktar kaynatılıyor.

Daha sonra içine pekmez toprağı atılarak bir müddet daha kaynatılıyor. Sonra ocaktan alınıp dinlenmeye bırakılır. Dibe çöken toprak ve içinde kalan posalar süzülerek atılır ve tekrar kaynatmak için ocağa alınır. Kaynamaya başladıktan sonra kıvam alan pekmez üzerinde oluşan meyve kefleri alınarak bir süre daha kaynatılır ve dinlenmeye bırakılır. Böylelikle doğal ve lezzetli pekmez elde etmiş olursunuz.

Pekmez Çeşitleri Nelerdir?

Pekmez, birçok meyveden elde edilmektedir. Elde edildikleri meyvelere göre isim almaktadırlar. Pekmez çeşitleri şu şekildedir;

•    Üzüm pekmezi; üzümün posası çıkarılarak elde edilen pekmez türüdür.

•    Dut pekmezi; dutun olgunlaşmış meyvelerinin ezilmesi ve kaynatılması ile elde edilen pekmez çeşididir.

•    Keçiboynuzu pekmezi,
•    Andız pekmezi,
•    Elma pekmezi,
•    İncir pekmezi,
•    Armut pekmezi,
•    Pancar pekmezi,
•    Zile pekmezi; üzüm suyu ve yumurta akı ile yapılan bir pekmez çeşididir.

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Pekmez oldukça faydalı doğal bir besindir. Demir eksikliği olan kişilerin özellikle tüketmesi gerekir. Özellikle kış aylarında çocuk yetişkin herkes tarafından bol miktarda tüketilmelidir. Kan dolaşımını düzenler ve tam bir karaciğer dostudur. Kanser hastalıklarında zararlı hücrelerin oluşumunu önler ve yararlı hücreler oluşmasını destekler.

Tam bir kalsiyum deposudur. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur. Vücut ısısını arttırarak kışın aşırı üşüyen insanların ısınmasına yardımcı olur. Özellikle çocuklarda iştah açmak ve kilo aldırmak gibi bir faydası vardır. Yemek yemeyen çocuklara her gün aç karnına verilen 1 tatlı kaşığı pekmez iştah açarak bağışıklığı güçlendirir. Kan yapımını artırarak kansızlığın oluşmasını büyük oranda azaltır. Pekmez oldukça faydalı bir besindir.

Yorumlar