Kilo verdiren baharatlar nelerdir

Kilo verdirmeye yardımcı bahartlar sizlerle

Kilo verdirmeye yardımcı bahartları sıraladık. Bu baharatlar metabolizmayı hızlandırır bu sayede kilo vermenize yardımcı olacaklardır. Baharatları aktarlar dan kolaylıkla temin edebilisiniz.
Sandalos sakızı da kilo vermeye yardımcı olur. Bir nohut tanesi kadar Sandalos sakızını (aktarlarda bulabilirsiniz) ezin, ılık suyun içine sakızı ve elma sirkesini koyun ve sabahları aç karnına bir bardak için.
Nane: Yemeklerin vaz geçilmezi olan nane tok hissetmenizi sağlar.
Kekik: Kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Özellikle kekik suyu olarak tüketildiğinde yağ metabolizması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Canlandırıcı, damar açıcı özelliği vardır. Kekik içeriğindeki etken maddelerden dolayı hem sindirimi kolaylaştırır hemde metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle kekiği yemeklerinizde yada bir zeytin yağı içerisinde veya salatalarınızda kullanmanızda oldukça yarar göreceksiniz.
Acıbiber: Kilo verdiren baharatlar listesinin başında geliyor. Metabolizmanın hızlanmasına yarar sağlayan kırmızıbiber, bunun yanında sindirim sisteminizin de düzenlenmesine yardımcı olur. Bunların yanında acı biberin tok tutucu ve iştah azaltıcı özelliği de bulunmaktadır.
Zencefil: Araştırmalar taze zencefilin iştahı kontrol altına alarak zayıflamada etkili olduğunu gösteriyor. Taze zencefili dilimleyerek çaya koymak, ezerek çorba ya da yoğurda katmak aşırı yeme isteğini azaltıyor.
Tarçın: Tatlı isteğini azaltan, tokluk veren ve kokusuyla iyi hissettiren tarçını her yerde kullanabilirsiniz. Portakal veya elma dilimlerinin üzerine serpebilir, günde iki kez tarçınlı süt içebilirsiniz. Tarçının kilo vermedeki etkisini kan şekerini düşürebilme yeteneğinden kaynaklandığını belirten araştırmacılar, kandaki kötü huylu kolesterolü de azalttığını söylüyor. Metabolizma hızını da arttıran tarçın, kandaki insülin düzeyini de dengeliyor.
Tane siyah karabiber: Sindirimi kolaylaştırması nedeniyle karabiber yemeklerde çeşni olarak kullanılmaktadır. Ancak Oklahama Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada siyah tane karabiberin içerisindeki piperine adlı maddenin yağ yakımını hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Öyle ki karabiber yemenin metabolizmayı neredeyse 20 dakika yürümüş kadar hızlandırdığı bulunmuştur.
Toz acı biber: Prude Üniversitesi'ndeki bilimsel çalışma toz acı biberin vücutta kalori yakımını hızlandırmada etkili olduğunu, metabolizmayı hızlandırdığını ispatladı. İştahı baskılayıcı etkisinin de olduğunu söyleyen bilim adamları yağların yakımının hızlanmasında toz acı biberi tavuk ve et yemeklerinde, çorbalarda kullanmayı tavsiye ediyor.
Zerdeçal: Beta karotenden zengin bir besin olan zerdeçal karaciğeri zararlı bileşiklerden koruyan özel bir baharattır. Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi hücrelerde yağ sentezini azaltarak zayıflamayı destekler.
Ginseng: Stres, kilo vermeyi engelleyen önemli faktörlerden biridir. Ginseng, stresi azaltmak, uyanıklık, zihin açıklığı vermek için Çin tıbbında da kullanılan bir kök bitkidir. Bu bitkiden elde edilen baharatın böbrek üstü bezlerini de olumlu etkileyerek hormonal bozukluğu giderdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalar doğrultusunda belirtilmektedir. Maryland Üniversitesi'ndeki çalışmalar bazı ginseng türlerinin özellikle panax ginseng denen çeşidinin kilo verme özelliğinin bulunabileceğini gösterdi. Kuru olarak bulabileceğiniz gibi kök şeklinde taze olarak da satın alabilir aynen zencefil gibi dilimleyerek kullanabilirsiniz. Çorbaların içerisinde rahatlıkla tüketebileceğiniz ginsegi mutfağınızda kilo verme destekçisi olarak yiyebilirsiniz.
Hardal: Tane veya toz hardal ülkemizde yaygın kullanılan bir baharat değil. Genellikle sürülebilir çeşidi tüketiliyor. Oxford Üniversitesi Politeknik Enstitüsü'nün yapmış olduğu araştırma hardalın kilo verme sürecinde yıldız baharatlar arasında yerini almasına neden oldu. Araştırma raporunda düzenli olarak bir çay kaşığı hardal tüketmenin metabolizma hızında yaklaşık yüzde 25'lik bir artışa neden olduğu bulunmuştur.
Tere tohumu: Metabolizmanın canlanmasına yardımcı olur. Tiroidi tembel kişilerde daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir.
Garcınıa cambogıa: Küçük tropikal meyvedir. En büyük yararı, midenin beyne yolladığı doyma sinyallerini daha kuvvetli göndermesidir. Özellikle gerginlik ve stres altında fazla yiyen kişilerde iyi sonuçlar alınmıştır. Kalıcı kilo kaybına yardımcıdır. Vücutta yağ yakımını arttırarak kolesterol seviyelerini düşürür. İştah baskılama özelliği vardır. Kromla birlikte kullanılırsa, kan şekerini de dengeler. Şeker hastaları, hamileler, emzirenler ve demas sorunu olanlar kullanmamalı.
Yeşil çay: Güçlü bir antioksidandır. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsaktaki faydalı bakterileri artırıp sindirimine yardımcı olur.
Biberiye: Yağ metabolizması üzerinde olumlu etkisi vardır. Vücudu ısıtır, dolaşımı canlandırır.
Funda (çay olarak kullanılır): Aslında daha çok çay olarak kullanılır. Bir çay kaşığı kadar funda, suda kaynatılıp özü çıkartılıp içilebilir.
Funda yaprağı: Böbreklerin düzenli çalışmasını ve kilo vermeyi sağlar.
Balık otu: Aynı şekilde metabolizmayı hızlandıran ve saçlar ile tırnakların iyi görünmesini sağlayan bir baharat.
Wasabe: Japonların geleneksel olarak kullandığı bir acıdır. Metabolizmanın hızlanmasına ve canlanmasına yardım eder.
Kırmızı pul biber: Metabolizmayı canlandırır, yağları yakar ama iştah açabilir. Bu yüzden dikkatli olun.
Karanfil: Toksin atmaya yardımcıdır.
Mercan köşk: Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardım eder.
At kuyruğu: İdrar yollarını açması ve vücutta biriken yağları eritmesi nedeniyle mucizevi bir bitkidir.
Fesleğen: Güzel kokusu ile yemeklerinizi renklendirebileceğiniz fesleğenin ayrıca vücutaki biriken suyu attıyor.
Sinemaki: Yağları dışkı yolu ile atmayı sağlayan sinemakinin sürekli kullanılmaması öneriliyor.
Civan perçemi: İştah kesici etkisi ile zayıflamanıza yardımcı olur.
Tarhun: İdrar söktürücü bir özelliğe sahiptir ve vücuttaki toksitlerin atılmasını sağlar.

Yorumlar