Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir

Boyun düzleşmesi özelikle boynun sabit kalmasından dolayı meydana çıkan rahatsızlıklardan birtanesi iş gereği masa başı ofislerde çalışanlar bilgisayar başında yada benzeri durumlardaki kişilerde saha sık meydana geliyor uzmanların görüşlerini araştırdım ve sizlere sunuyorum buyrun okuyalım.
Boyun düzleşmesi tedavisi olan rahatsızlıktır korkulacak birşey yok erken teşhis edilince kontrol altına alınabilir.
Anatomik olarak; Boyun 7 omur ve bu omurlar arasındaki yumuşak disklerden ve etrafındaki kas, fasya, bağ gibi yumuşak dokulardan oluşmaktadır.
Boyun normalde öne doğru bir kavis yapmış halde şekillenmiştir.Bu kavisin arkaya doğru giderek açı kaybetmesine ise halk arasında boyun düzleşmesi denir.

Boyun düzleşmesi belirtileri

Düzleşen boyunda beyine yeterince kan gitmediği için baş ağrısı,Bulantı, baş dönmesi, Unutkanlık halleri, isteksizlik ve konsantrasyon bozuklukları, boyun da duruş bozukluğu görülür. Boyun hareketleri kısıtlanır sağa sola uzunsüre bakıldığında ağrı yapar.

Duruş Bozukluğu: Normal duruş sırasında başın öne doğru olması boyun düzleşmesinin en sık görülen belirtisidir. Düzleşme dışarıdan görülecek kadar belirgin olabilir.
Ağrılar: Boyun düzleşmesi her zaman ağrıya neden olmayabilir veya ağrılar düzleşme ileri bir aşamaya gelip sinirlere baskı yapıncaya kadar ortaya çıkmayabilir. Ancak ağrı varsa bu ağrılar genellikle boynun sırtla birleştiği noktada veya biraz altında görülebilir. Baş geriye doğru yatırıldığında ağrı şiddetlenebilir. Aynı zamanda boynu tutan kaslarda ağrılar yaşanabilir.
Boyun Hareketlerinin Kısıtlanması: Omurganın boyun bölgesinde düzleşmesi boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Bu, boynu sağa veya sola tam olarak çevirememe ve ileri doğru sabit bir şekilde ağrı yaşamadan uzun süre bakamama anlamına gelebilir.
Şiddetli Belirtiler: İlerlemiş boyun düzleşmesi sinir köklerinin ve omuriliğin baskıya maruz kalmasına neden olabilir. Baskıya maruz kalan sinirlerin vücudun hangi kısmını ilgilendirdiğine bağlı olarak çeşitli bölgelerde uyuşma, karıncalanma yaşanabilir. Bu durum genellikle kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşma ve karıncalanma olarak kendini belli eder.

Şiddetli belirtileri

İlerlemiş boyun düzleşmesi sinir köklerinin ve omuriliğin baskıya maruz kalmasına neden olabilir. Baskıya maruz kalan sinirlerin vücudun hangi kısmını ilgilendirdiğine bağlı olarak çeşitli bölgelerde uyuşma, karıncalanma yaşanabilir. Bu durum genellikle kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşma ve karıncalanma olarak kendini belli eder.
Boyun düzleşmesinin tedavisi her hastalıkta olduğu gibi doktora gidilmeli doktor tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Tedavi Edilmezse Ne Olur

İlerleyen boyun düzleşmesi tedavi edilmezse;Kol, el ve bacaklarda güç kaybına,Kol, el ve bacaklarda uyuşmaya,Ağrı kesicilerle dindirilemeyen boyun ağrısına,Boyunda hareket kaybına yol açabilir.
Düzleşme nedeniyle sinirlerin ne kadar baskıya maruz kaldığı boyun düzleşmesinin neden olabileceği komplikasyonları direkt etkilemektedir.

Boyun düzleşmesinin nedenleri ve alınacak önlemler

Uyurken veya tv izlerken yüksek yastıklardan uzak durun koltuk kenarlarında dinlenmeyin alışkanlığın varsa bu alışkanlığı bırakınız.Uzun süre öne eğik pozisyonda durmayınız.
Kötü duruş alışkanlığını terk ediniz.
Stresten uzak durmaya çalışın sevdiğiniz mutlu olduğunuz güzel şeyleri yapın yoksa stres boyun sinirlerine etki eder.
Ağır kaldırmamaya dikkat edin tek kolla yük taşımayınız. Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı kurulamadan dışarı çıkmayınız.
Cereyan da kalmamaya dikkat ediniz.
İşte bu tavsiyelere uyarsanız boyun düzleşmesi hastalığı karşısında önlem almış olursunuz.

Yorumlar