Basura hangi yiyecekler iyi gelir

Basur hastalarına önerilen yiyecekler ve besinler

Basur hastalığı günümüzde daha yaygın hale gelmiştir tedavisi biraz zor hastalık olduğun dan dolayı genelde tedavisi doğal yollarda aranmaktadır. Şifalı bitkiler sayesinde kurtulanda, kurtulamayan da var. İnternette basur hastalarının yaptığı yorumları okuyup araştırdım bu rahatsızlık ta önemli olan beslenmek olduğuna kanaat getirdim. Basur hastaları doktora gitmek ten çekinir bu çekinmenin sonucun da her gün bu açıyı çekmekle kalınmıyor hastalığın daha da ilerlemesine neden olduklarının farkında değiller. Tıp eskisi gibi değil tekneloji artık ilerledi kesinlikle doktora gidilmelidir erken teşhis edilirse ilaç tedavisiyle kurtulmakta mümkündür.
Yoğurt ve Kefir: Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılan iyi bakterilere (probiyotikler)  destek olduğu için basuru olanlara önerilen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bağırsaklardaki iyi bakteriler arttığında midede tam olarak  sindirilmeden bağırsaklara gelen gıdaların parçalanması kolaylaşır ve kabızlık ihtimali azalır.
Tahıllar: Kepekli tahıllar, zengin besin değerleri dışında lif ve protein içerikleri ile sindirimi kolaylaştırarak basurun neden olduğu sorunların azaltılmasına yardımcı olarak kullanılabilir. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve düzenli olarak tuvalete çıkmak için uzmanların önerdiği günlük tüketilmesi gereken lif miktarı yaklaşık 20-35 gramdır. Lif bakımından zengin yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği veya atıştırmalık olarak lif yağsız patlamış mısır tüketebilirsiniz.
Sıvılar: Basur belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Su dışında sindirimi kolaylaştıran bitkisel çaylar, lif içeren sebze ve meyve suları içebilirsiniz.
Meyve ve Sebzeler: Kabızken tuvalete çıktığınızda (veya çıkmaya çalıştığınızda) zorlanmaya bağlı olarak damarlar normalden fazla baskıya maruz kalır, bu nedenle basur ağrıları şiddetlenebilir ve kanama görülebilir. Taze meyve ve sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirirken, lifli (posalı) yapıları ile sindirim sistemine destek olarak kabızlığı önlerler. Gıdalardaki lif, bağırsakları hareketlendirir, dışkıyı yumuşatır ve zorlamaya gerek kalmadan vücuttan atılmasına yardımcı olur. Lif açısından zengin meyve ve sebzeler arasında ilk sıralarda elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gelmektedir.

İyi gelen gıdalar

Kuru üzüm hoşafı vereme ve basura iyi gelmekte, öksürüğü kesmekte, kireçlenmeyi önlemektedir.
Karayemiş hemoroide iyi gelir. İdrar söktürücüdür.
Kızılcık  kuru meyvenin kaynatılıp pelte kıvamında yenilmesi basura iyi gelir.
Mayasır otu çay olarak içildiğinde hemoroide iyi gelir.
Keçi boynuzu sürekli yendiğinde hemoroid basura iyi gelir.
Karpuz ve üzüm basura iyi gelir.
Esmer pirinç sindirimi kolaylaştırarak basura iyi gelir.
Kekik çayı basura iyi gelir.
Pişmiş sarımsaktan bir kaşık yutulması basura iyi gelir.
Kök zerdeçal ve kuşburnu karışımı çay yapıp içmek hemoroide iyi gelir.
Taze ceviz bal ile yenirse basura iyi gelir.
Sigara ve stresten uzak durmak , vücudumuzu iyi tanımak ve ona göre davranmak bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.
Şeftali hazmı kolaylaştıran, idrar yollarını temizleyen bir meyvedir. Basur memelerinin verdiği rahatsızlığı azaltma özelliğine de sahiptir.
Sabahları aç karnına içilen papatya çayı basur ağrılarına iyi gelir.
Pırasa kabızlığı giderir. Bu yüzden basurun düşmanıdır.
Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılan iyi bakterilere (probiyotikler) destek olduğu için basuru olanlara önerilen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
Keçiboynuzu devamlı yendiğinde basura ve basur ağrılarına iyi gelir.
Kepekli tahıllar, zengin besin değerleri dışında lif ve protein içerikleri ile sindirimi kolaylaştırarak basurun neden olduğu sorunların azaltılmasına yardımcı olarak kullanılabilir.
Basur belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Su dışında sindirimi kolaylaştıran bitkisel çaylar, lif içeren sebze ve meyve suları içebilirsiniz.
Bol vitaminli bir bitki olan kuşburnu, kurtları düşürür bağırsağı yumuşatır.Basur rahatsızlığına da çok iyi gelir.
Ilık suya oturarak kasların rahatlaması sağlanır ve basur ağrısı azalır.

Yorumlar