Zatürre Belirtileri ve Korunmanın Yolları

Büyük Tehlike Zatürre Hastalığı

Sağlıklı kişilerde akciğerler hava ile dolu küçük keseciklerden oluşurken, zatürreli kişilerde bu kesecikler iltihaplı sıvı ile doludur. Bakteri, virüs ve mantar gibi organizmaların sebep olduğu zatürrede, solunum ağrılı ve oksijen alımı sınırlıdır.

Zatürre belirtileri

Zatürrenin belirtileri, hastalığa sebep veren organizmaların çeşitlerine, yaşa ve genel sağlık durumuna bağlı olarak, orta ve şiddetli olmak üzere değişir. Belirtilerin başında soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların bir türlü iyileşmemesi gelir. Bunun dışında Öksürük, yüksek ateş, üşümeye bağlı titreme, merdiven çıkarken oluşan nefes darlığı, derin nefes alırken veya öksürürken oluşan bıçak gibi keskin göğüs ağrıları, baş ağrısı aşırı terleme, ıslak ve yapışkan deri, iştah kaybı, halsizlik ve yorgunluk, sersemlik hissi zatürrenin belirtileridir. Bebeklerde zatürre belirtileri ise, kusma, ateş, öksürük, huzursuzluk, yorgunluk, halsizlik ya da nefes alma ve yeme zorluğu şeklinde görülür.Zatürreye sebep olan mikropların, hastalığa karşı geliştirilen bazı ilaçlara direnç göstermesi ve hastalığın tedavisini zorlaştırması, hastalık meydana gelmeden önce korunmanın önemini daha da arttı, ebeveynlerin ve bakıcılar, basit ve etkili önlemler alarak çocukları zatürreye karşı koruyabilir.

Zatürre Hastalığından korunmanın etkili yöntemleri

Kızamık ve boğmaca gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek. Doğumdan ilk 6 aya kadar bebekleri sadece anne sütü ile emzirmek. Sağlıklı beslenmek. Temizlik ve sabun kullanımı. Düzenli el temizliği. Doktor tarafından önerilen tedavi yöntemini hemen uygulamaya koymak. Çocuklarda zamanında ve tam aşılama da, zatürreden korunmak için büyük önem taşır. Zatürrenin önlenmesi için en etkili yol; çocukların beşli karma, dörtlü karma, zatürre ve kızamık aşılarının tam ve zamanında yapılmasıdır. Beşli karma aşısı 2., 4., 6. ve 18. aylarda, dörtlü karma aşısı, ilköğretim birinci sınıfta, zatürre aşısı, 2., 4., 6. ve 12. aylarda, kızamık aşısı ise, 12. ayda ve ilköğretim birinci sınıfta yapılmalıdır.

Zatürre AIDS, sıtma ve verem gibi hastalıklardan daha çok kayba neden olmaktadır

Zatürre, akciğerleri etkileyen solunum sistemi enfeksiyonudur. Bağışıklık sisteminin zayıflığına ve diğer sağlık problemlerine bağlı olarak, özellikle bebeklerde, çocuklarda ve 65 yaşın üzerindeki yaşlılarda zatürre, hayati fonksiyonları tehdit edecek derecede ciddi bir hastalıktır. Dünyada her 30 saniyede bir çocuk, zatürre nedeniyle yaşamını yitirirken, 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 17’sinin zatürre nedeniyle gerçekleşmektedir, "2012 yılında 5 yaş altı 1,1 milyon çocuğun ölümüne sebep olan zatürre, AIDS, sıtma ve verem gibi hastalıklardan daha çok kayba neden olmaktadır.

Yorumlar