MELİSA BİTKİSİNİN YARARLARI NELERDİR?

Doğal sakinleştirici etkisi bulunan melisa bitkisinin faydaları sağlık açısından oldukca fazladır. Eski zamanlarda böcek ısırıklarına kullanıldığı bilinmektedir. Melisanın hafif ve limona benzer bir kokusu vardır. Nane familyasından olup ingilizce Melissa officinalis dir.

Diğer isimleri: Oğul otu, mavi balsam, bal bitkisi, nane balsamı ve tatlı balsam olarak yörelere göre değişen isimleridir.

İsterseniz melisa otunun faydalarından kısaca bahsedelim. Melisanın alternatif tıp da kullanımı çok eski tarihlere dayanmaktadır. Eskiden böcek ısırıklarına karşı kullanılan melisa bitkisi günümüzde uyku sorunları, stres, sinir yatıştırıcı ve gaz giderici gibi bir çok sağlık sorunu için kullanılmaktadır.

Melisa çayının faydaları için bu makalemize göz atabilirsiniz.

Melisa bitkisinin faydalarından yararlanmak için yaprakları kurutulur ve çay olarak içilir. Ayrıca kapsül gibi bir de krem ve yağ formlarında bulunmaktadır.


Melisa bitkisinin faydaları özet

Ter atılmasına yardımcıdır.
Ateş düşürücüdür.
Gaz gidericidir.
Yatıştırıcıdır.
Stresi azaltan etkisi vardır.
Uyku bozuklukları için etkilidir.
Mide ve sindirim sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Evet sizlere doğadan gelen şifalı bitkiler hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Fakat bitkileri kullanmadan önce nasıl tüketileceği bilinmesi gerekir aksi halde çok faydalı olan şifalı bitkiler sağlık açısından zararlı ve tehlikeli olabilir.

Yorumlar