Melisa Bitkisi Nedir? Melisa Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Melisa bitkisine halk arasında oğul otu veya melisa otu da denilmektedir. Boyu 1 metreye kadar uzanan, beyaz çiçekleri olan bir bitkidir ve genellikle çay olarak tüketilmelidir. Yunanca arı kelimesinden geldiği, Avrupa’da orta çağ döneminde ün kazanmış bir bitkidir.
Melisa Bitkisi Nedir? Melisa Bitkisi Nasıl Kullanılır?
Yunan, Roma, Avusturya ve İngiltere’de geçmiş zamanlarda ilaç olarak kullanmışlardır.

Melisa Bitkisi Nedir?

Nanegiller familyası içinde yer alan, genellikle sakinleştirici olarak kullanılan bir bitkidir. Avrupa ve Akdeniz kıyılarında yabani olarak yetişen melisa bitkisi limona benzeyen aromatik hafifi kokuya sahiptir. Bitki yaz aylarında küçük beyaz çiçekler açar. Mavi balsam, bal bitkisi, nane balsamı, tatlı balsam ve oğul otu diğer isimleridir. Günümüzde çay olarak tüketilmesinin yanında kapsül ve kremi de bulunmaktadır. Melisa otu bazı yerlerde çay olarak kullanılırken bazı bölgelerde baharat olarak da kullanılmaktadır.

Yatağa yattırdığında uykuya geçişte problem, uzun süre uyuyamamak gibi uyku problemlerinde kullanılmaktadır. Sakinleştirici, uyku getirici, huzur verici özelliğe sahiptir. Sürekli devam eden sinirlilik hali depresyon gibi durumlarda kullanılır.

•    İş stresi, sınav stresi gibi belli zamanlarda girdiğiniz streslerden melisa bitkisi sayesinde kurtulabilirsiniz.

•    Reflü gastrit gibi mide problemlerinde kullanılır fakat bu tıbbi tedavilere destek olarak kullanılmaktadır. Bağırsak ve mide gazlarına karşı da etkilidir.

•    Vücuttaki toksinlerin ter yoluyla atar, grip nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir.

•    Baş ağrısı, böcek ısırması, kulak çınlaması ve bayılmalara iyi gelir.

•    Kan şekerini dengeler, erken yaşlanmayı ve ciltteki kırışıklıkların önleyerek geciktirir.

•    Yüksek ateşe etkisi olduğu söylenir fakat bilimsel olarak ispat edilmemiştir.

•    Melisa bitkisini krem olarak kullanıldığında uçuk üzerinde etkisi vardır. Ayrıca krem ve losyon olarak kullanılan melisa özü egzama, mantar gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Bunların dışında melisa yağının cilde üzerinde olumlu etkileri vardır.

Melisa Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Yarım litre su kaynadıktan sonra ateşten alınır ve içine 10 gr kuru melisa bitkisi atılır. 10 dakika demlemeye bırakılır. Bu ölçek yaklaşık 3 fincan çay içindir. Sıcak yada ılık olarak tüketilmesi gerekiyor. Günlük taze olarak demlenmesi en doğrusudur ve sağlık açısından günlük kullanım limiti 4 gramdır. Bu oranda yaklaşık 3 çay kaşığı melisa bitkisine tekabül eder.

Yorumlar