Kalp sağlığını korumak için neler yapmalıyız

Kalp sağlığını korumak için öneriler

Kalp hayati organlarımız dan en önemli olanıdır bu yüzden kalp sağlığını korumalıyız. Yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz yani doğru beslenmeliyiz. Uzmanların önerilerini dikkate almalıyız bakalım bu öneriler nelermiş.

Kalp sağlığınızı korumak için Uzmanlar dan Öneriler

*Yediğinizi yaktığınızdan eminseniz yiyin (Daha az yemek daha çok aktivite). Yemekten vazgeçemem diyorsanız her şeyden ama az miktarda tüketin. Daha çok meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. Hayvani gıdalardan ve katı yağlardan uzak durun.
*Sigarayı bırakın. Çünkü sigara tansiyon, kolesterol gibi herhangi bir hastalığınız olmasa bile kalp krizine neden olabilir.
*Düzenli bir şekilde her gün en az yarım saat yürüyüş yapın. Çünkü düzenli egzersiz kalp sağlığınızı korumanız için çok önemli ve gereklidir.
*Akşam geç saatlerde yemek yemeği bırakın. Gece geç yemek afettir. Çünkü tok bir mideyle yatmak, özellikle bilinmeyen kalp damar hastalıklarını tetikleyerek kalp krizine neden olabilir.
*Sağlıklıysanız bile en az yılda bir kontrollerinizi tekrarlayın. 30 yaşında en azından bir defa lipit panel, kolesterol, şeker ve kan yağınıza baktırın. Ancak risk grubundaysanız sağlık kontrolleriniz için 30 yaşını beklemeyin, daha erken davranın. Belli bir yaşın üzerindeyseniz sağlık kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmeyin ve ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın.
Kalp sağlığı için bu önerilerileri kesinlikle dikkate almalıyız.

Yorumlar