GÖZ KAPAKLARI NEDEN AĞRIR VE ŞİŞER

Göz en hassas organlarımızdan biridir. Ayrıca gözler neredeyse herkes için en vazgeçilmez organımızdır. Bu nedenle gözümüzdeki en ufak bir ağrı hepimizi rahatsız eder. Peki ya gözkapaklarımız neden ağrır ve şişer hiç düşündünüz mü?

Göz kapağı ağrısı nedenleri

Göz kapaklarımız en az gözlerimiz kadar önemli organlarımızdır. Her şeyden önce onlar gözlerimizi korumaktadırlar. Göz kapağının bunun dışında da çok fazla görevi bulunmaktadır.
GÖZ KAPAKLARI NEDEN AĞRIR VE ŞİŞER
Gelelim sorumuzun cevabına göz kapaklarının da yaşanan ağrının sebebi gözlerimizde olan rahatsızlıklardır. Bu ağrılar kimi zaman ciddi rahatsız edici olabildiği gibi bazen de hafif şekilde olabilir.

Üzüldüğümüz zaman veya bazen sevinçten döktüğümüz gözyaşları kanallarımızın tıkanık olma durumunda, göz iltihaplanmalarında, güzün içine yabancı bir cisim kaçtığında, polenlerden, fiziksel tahriş, göz alerjilerinde ve bazı kişiler de lens kullanımından kaynaklı olarak aslında gözlerde oluşan hastalık göz kapaklarında ağrı yaşanmasına neden olabilir.

Bunun dışında bulunduğunuz ortamdaki ışık veya sürekli ışık altında çalışmak ve oluşan yağ bezeleri de göz kapağı ağrısına neden olmaktadır.

Göz kapağı şişmesi nedenleri

Göz kapaklarımızın şişmesinin aslına bakarsanız çok fazla nedeni vardır. Göz kapağı şişmesi de tıpkı ağrıda olduğu gibi bazen hafif bazen de ciddi anlamda şişebilir.

Göz kapağı şişmesi gözdeki bağ doku iltihabında ve aşırı sıvıdan kaynaklı ödem oluşmasından kaynaklı şişebilir. Bunların dışında daha öncede belirttiğim gibi çok fazla nedeni olsa da en çok oluşmasının nedenleri,

    Göz enfeksiyonu
    Göz yaralanmaları
    Göz kapağı yangısı (blefarit)
    Alerjiler (en yaygın görülen)
    Göz nezlesi (konjunktivit)
    Kontak lens kullanımı

Bu yaygın sebeplerin dışında çok daha ciddi ve gözün görmesinin de engelleyici durumu oluşturacak daha riskli olan graves, herpes ve orbital sellüit gibi hastalıklardan kaynaklı olarak da göz kapağı şişebilir.

Göz kapağı ağrısı ve şişmesi çok uzun süre devam ettiği takdirde kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora gidilip tedavi olunmalıdır. Yoksa Allah korusun sonuç gözde görme kaybına neden olabilir.

Tedavisi

Şişen ve ağrıyan göz kapaklarınız yukarıda belirttiğimiz gibi birçok nedenden ötürü olabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak evde kendi kendinize uygulayabileceklerinizi yapıp gözü gözlem altına almanızda fayda var. Öncelikle,

    Göz üzerine soğuk kompres uygulaması yapabilirisiniz. Bu basit şeylerden kaynaklı ağrı ve şişkinliğin geçmesine neden olur.

    Kontak lens kullanıyorsanız bir süre onları takmayı bırakıp gözlerinizin durumunu gözlemleyin eğer ki ağrı ve şişkinlik azalıyor hatta ortadan kalkıyorsa lensleri değiştirilmesi gerekmektedir.

    Şiş olan gözleri asla ovalamayın bu sorunun artmasına neden olur.

    Başınızı dik tutun. Bu gibi durumlarda uzanmak şikâyetinizin artmasına neden olur.

    Göz kapağı üstüne soğumuş Poşet çay ve patates koymak göz kapağındaki basit şişkinliği ortadan kaldırır.

    Alerji damlaları özellikle bu anlamda bildiğiniz daha önceden belirlenmiş bir göz alerjiniz var ise bu damlalardan damlatıp bu şikâyetlerden kurtulabilirsiniz.

    Göz nezlesi gibi durumlarda ise antibiyotikli damlalar ve merhemler sorunu çözümleyecektir.
Yukarıda saydığımız her şeyi yapmanıza rağmen gözdeki problemleriniz devam ediyor ve geçmiyorsa acilen doktora gitmek ve tedavi olmalısınız. Unutmayın sağlık ihmale gelmez..

Yorumlar