Gastrite iyi gelen yiyecekler,besinler nelerdir

Gastrite ne iyi gelir peki ne iyi gelmez

Gastriti olan kişiler sabah kahvaltı yapıp dışarı çıkmalıdır neden kahvaltı önemlidir uzun süre açkalınca midenin salgıladığı sindirim sıvıları kişiye zarar verir.Sindirimi zor olan yiyecekler çok sık tüketilmemesi gerekir.Uzun süren diyetlerde çok fazla sebze tüketilmesi durumun da sebzeler mideye zarar verebilir.Gastrite mide sorunları ile birlikte kendini gösterir. Gastrit mide zarının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkıyor. Enfeksiyon oluşması ile birlikte kullandığınız ilaçlar, alkol ve gıdalar gibi ürünler yüzünden mide içinde yaralar meydana gelebilir. Rahatsızlığı olan kişiler beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Flavonoidler içeren besinleri tercih edin

Renkleri parlak olup meyve ve sebzelerde çok olmaktadır. Gastrit yayılması önlenip ülser gibi hastalığın oluşmasını engellemektedir. Özellikle kereviz, kızılcık, elma, yeşil çay, kiraz, kabak gibi besinler bunlar içersinde olmaktadır.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Gastriti veya mide ülseri olan hastalar koyu yeşil ve yapraklı sebze tüketimini arttırmalıdır. Bu tür sebzeler A,C,K vitaminleri ile folat, demir ve kalsiyum yönünden zengindir. Bu vitaminler ve mineraller midenin kendi kendini tedavi sürecine destek olur. Sadec tedavi döneminde değil hastalığın tekrar etmemesi içinde brokoli, brüksel lahanası, lahana, kuşkonmaz, lahana, kara lahana, ıspanak, bezelye ve yeşil fasulye gibi sebzeleri beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Az yağlı yiyecekleri tercih edin

Yediklerinize dikkat ederken özellikle yağ oranına önem gösterin. Mide zarınızın yağları süzmesi zor olacağından dolayı az yağlı olanlar tercih edilmelidir. Mide zarınızda herhangi bir iltihaplanma kanama meydana gelebilir. Yağsız olarak tavuk, et, soya ürünleri, süt, yoğurt tüketmeniz gerekir.
Protein, vücuda gereken enerjiyi sağlamanın yanı sıra hasarlı hücrelerin onarılması içinde gereklidir. Gastriti olanlar mide zarını ve sindirimi zorlayan yağlı protein kaynakları yerine az yağlı olanları tercih etmelidir. Aşırı yağ aynı zamanda mide asidi üretimi arttırarak mide zarındaki iltihaplanmayı ülsere çevirebilir ve kanamalara yol açabilir. Yağlı ete alternatif olarak yağsız et, balık, tavuk, soya ürünleri, baklagiller, az yağlı süt ve az yağlı yoğurt tüketebilirsiniz.

Gastrite iyi gelen bitkiler

Papatya
Gastrit için uygulanan bitkisel tedavilerde papatya en etkili bitkilerin başında gelir. Papatyanın iltihap kurutucu, ağrı kesici ve antibakteriyel özellikleri şüphesiz bu durumu açıklar. Bağırsaklardaki gaz miktarınız azaltmak için de papatya birebirdir. Papatya uzun zamandan beri hazımsızlık ve mide bağırsak sistemi dokularının tahrişi söz konusu olduğunda tavsiye edilen bir bitki olmuştur. Bitkinin rahatlatıcı etkisi ve hasar görmüş mukozayı iyileştirmesi de kullanımını yaygınlaştırmıştır.
Meyan kökü
Meyan kökü mukoza tahriş riskini azaltarak gastriti önlemeye yardımcı olabilen bitkilerden biridir. Reflü, soğuk algınlığı ve ülser için de önerilir. Ancak meyan kökü ile ilgili olarak bitkinin yan etkilerine dair de pek çok uyarı vardır. Toz, tablet veya ekstrakt olarak satılan takviyelerin doktora danışmadan uzun süreyle kullanılmaması ve ayrıca kullanılacak meyan kökünün deglisirine (DGL) olması önemlidir. Aksi halde meyan kökündeki glisirizin maddesinin ciddi yan etkileri olabilir. Meyan kökü ihtiva eden ürünler ve her türlü meyan kökü kürü için mutlaka önce doktora danışın.
Zerdeçal
Zerdeçal, Asya körisine, sarı hardal rengini veren bitkidir. Dört bin yılı aşkın bir süredir pek çok kültürde çeşitli hastalıklar karşısında kullanılagelmiştir. Zerdeçaldaki kurkumin pigmenti, vücutta iltihabı alevlendiren enzimlerin seviyesini düşürerek, iltihabın azalmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliği ve sindirime yardımcı olması da dikkat çeken yararları arasındadır. 2001 yılında Tayland’da yürütülen bir araştırma sonucunda zerdeçalın gastrit semptomlarını 1-2 hafta içerisinde hafiflettiği ve hastaların normal bir beslenmeye geçişini kolaylaştırdığı görülmüştür.
Kimyon
Gastriti olan kişiler hazımsızlık, mide şişkinliği ve mide ekşimesi gibi semptomlardan şikayetçi olabilirler. Özellikle Akdeniz mutfağında sıkça kullanılan kimyon, bu semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Kimyonun gastrit üzerinde iyileştirici bir etkisi yoktur ancak ağrıyı hafifletebilir. Yarım çay kaşığı, ezilmiş kimyon tohumunu bir litre suya karıştırıp, kaynattıktan sonra süzülerek elde edilen karışım, gastrit için önerilen, Ayurvedik tıp reçetelerinden biridir. Ancak baharatlar gastrit hastalarının dikkatle tüketmesi gereken bitkisel gıdalar arasındadır. Bu nedenle, kimyon kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
Zencefil
Zencefil mide bağırsak sistemi rahatsızlıklarında ve özellikle de gastrit şikayetinde rahatlık sağlayan bir bitkidir. Mideyi yatıştıran bir bitkidir. Güney Asya kökenli bitki, günümüzde dünyanın pek çok farklı bölgesinde yetişmektedir. Mide problemleri, hazımsızlık, bulantı gibi şikayetler için olduğu kadar dolaşım sorunları, baş ağrısı ve sıcak basması gibi rahatsızlıklar için de önerilir.
Karnıyarık otu
Karnıyarık otu genellikle kabızlığı geçirmek ve günlük lif alımını artırmak için kullanılan bir bitkidir. Bitki yüksek oranda lif içerir ve ishali tedavi eder. Gastrit rahatsızlığı olanların karnıyarık otu kullanması semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Karnıyarık otu toz, granül, sıvı, kapsül şeklinde satılır ve ağızdan alınır. Ancak bakteri sonucu ortaya çıkan gastrit rahatsızlığı için çoğu kez enfeksiyonu gidermek için doktor antibiyotik verir. Bu durumda ilaçlarla bitkisel takviyelerin etkileşime geçme ihtimalini göz önünde bulundurup doktora danışmadan bitki takviyesi almamalısınız.
Gastriti olanların kesinlikle tüketmemeleri gerekenler;
Acı biber, kahve, kakao, çay, çikolata, nane, turunçgiller bunlar dan uzak durulması gereklidir.

Hiç yorum yok