Burun Tıkanıklığı Açmak İçin Ne Yapılmalı

Evde Burun Tıkanıklığı Açmak için Doğal Yöntemler

Burun tıkanıklığının en kolay ve en popüler doğal tedavilerinden biri muhtemelen balgam söktürücü olarak buhar kullanımıdır. Sıcak bir duş veya buhar cihazının buharı, burun kanallarındaki mukusu gevşetmeye ve tıkanıklığı geçirmeye yardımcı olabilir. Birçok kişi okaliptüs, nane, adaçayı veya esansiyel yağları kaynar su bulunan bir tasa ekleyip buharını solumak yararlı olabilir. Kaynar su bulunan bir tasa eşit miktarda elma sirkesi ve su katıp solumak da burun tıkanıklığı için etkili bir doğal tedavi olabilir.
Birçok yaygın ev gıda maddesi, örneğin soğan, baharatlar, sarımsak da tıkalı burun için popüler doğal çözümlerdir. Kesik bir soğan veya bir tas sıcak, acı biberli çorba da doğal bir dekonjestan olarak iş görebilir. Kesik bir soğanı sadece koklamak tıkalı burunu akıtarak tıkanıklığı geçirebilir ve burun kanallarını açabilir. Aynı etki acı baharatlarla, örneğin pul biber ve kırmızıbiberle de elde edilebilir.
Tıkalı burun için en doğal tedavilerden biri o kadar basittir ki görmezden gelinebilir. Sadece bir bardak su tıkanan burun kanallarını açmakta çok yararlıdır. Doktorların hastalarına bol bol sıvı almalarını söylemeleri boşuna değildir. Yeterli miktarda su tüketmek burun zarlarındaki mukusu gevşetir ve tıkanıklığı hafifletir.
Burun tıkanıklığı için mevcut reçetesiz bir sürü ilaç olmasına rağmen burun tıkanıklığı için doğal tedaviler de bir o kadar etkili olabilir. aslında, birçok kişi reçetesiz ilaçlardaki kimyasallardan ve tahriş edici maddelerden kaçınmayı tercih eder ve tıkalı burun için doğal tedavileri seçer. Burun tıkanıklığı için en iyi doğal tedaviyi bulmak büyük ölçüde kişinin tercihlerine bağlıdır.
Burun tıkanıklığı için en yaygın doğal tedavilerden bazıları doğal takviye ve vitaminlerin kullanımıdır. Bu tedavilerden ikisi çinko ve C vitaminidir. Burun tıkanıklığı için bu doğal tedavilerden ikisi de burun tıkanıklığını geçirmeye yardımcı olabilir, hatta soğuk algınlığı veya gribi başlangıcında savuşturabilir.

Ayaklarınızı Sıcak Tutun : Soğuk algınlıklarının en büyük nedenlerinin başında ayakların üşütülmesi geliyor. Ayak, Baş ve Bel kısmı sıcak tutulduğunda burun tıkanıklığı kendiliğinden açılmaktadır. Bu yüzden çorap giymek yada varsa Sıcak su torbası kullanmak oldukça faydalı olacaktır.
Amuda Kalkmak: ilk duyduğumda “Bu ne Saçmalık” demiştim. Kendim uygulamaya cesaret edemedim ancak sonraları gelen yorumlar gerçekten çok işe yaradığı yönündeydi. Bu yüzden sizinle paylaşmak istedim.
Tıp bu alanda da ilerlemiş. Şayet bunları yapmaktan yorulduysanız, Gidin bir eczaneye ve Burun spreyi satın alın. Burnunuz tıkandıgı sürece bu spreyi sıkıp kendinizi rahatlatabilirsiniz.
Buruna Parmak Sokma: Komik ve iğrenç gelebilir ama çok işe yarıyor. Tıkalı olan burnunuza parmağınızı sokup hafifçe yukarı doğru ittirerek başınç uygulayın. Bu Başınç burnunuzun açılmasını sağlıyor.
Mentollü Buharı Soluyun: Sıcak suyun içine Mentol veya Vicks krem karıştırın ve bu suyun buharını soluyun. Aldığınız buhar hem burun tıkanıklığını açar hemde nefes darlığına iyi gelir. Şayet Okaliptus veya Mentol, Vick yoksa limon ile bu uygulamayı yapabilirsiniz.
Tuzlu Su : Belkide en çok duyduğumuz ve bildiğimiz yöntem. Sanırım çok işe yaradığı için herkes bu yöntemi söylüyor. 1 bardak suya, 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve güzelce karıştırıp tuzun erimesini sağlayın. Daha sonra bu tuzlu suyu Burnunuza Çekin ve başınızı aşağı doğru eğerek akmasına izin verin. Bu yöntem aynı zamanda Geniz akıntısını da kısmen kesmektedir.
Nemli Hava Soluyun: Burun tıkanıklığını açmada etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak ve Nemli havayı burnunuza çekin. Sıcak ve nemli hava Burunun rahatlamasını sağlar ve Sinüsleri yumuşatarak nefes almanızı kolaylaştırır. Kış aylarında kalorifer üstüne bir ıslak bez veya bir bardak su koymak içeride ki havanın nemli olmasını sağlamaya yetecektir.
Yüze Sıcak ve Nemli Havlu Koymak: Bir havluyu hafif ıslatın ve ütü yardımıyla ısıtın. ısınan havluyu yüzünüze tutarak bu şekilde nefes almaya çalışın. Bu uygulamayı birkaç sefer yapabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Tuzlu su ve buharlı hava solumayı yapıyorum evet tıkanan burnum açılıyor ama 1 saat sonra başa dönüyoruz. Yarın gidip bir sprey alacağım artık.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder