AYAK TIRNAĞI MANTARI NASIL GEÇER?

Ayak sağlığının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz çünkü ayaklar vücudun bütün yükünü taşıyan organlarımızdır. Ayak tırnaklarında oluşan mantar yaygın olduğu için bir çok kişinin ortak sorunu olduğunu biliyoruz. Ayak tırnağı mantarı nasıl anlaşılır? bilindiği gibi tırnaklar güçsüz ve sarımsı bir hal alır elle dokunulduğunda koparabilirsiniz. Bir çok kişide ise ayak tırnağı mantarı ile beraberinde parmak aralarında mantar oluşmaktadır hatta ayak serçe parmakları ise oyularak yara olmaktadır.
AYAK TIRNAĞI MANTARI NASIL GEÇER?
Ayağınız devamlı nemli kalıyorsa unutmayınki mantar nemli ortamları sever ayrıca karanlık ve ılık ortamlar mantarın büyümesine neden olur. Bu nedenle ayak bakımına biraz daha önem vermek gerekir.

Ayak tırnağı mantarı nasıl geçer

Öncelikle ayak tırnağı mantarından kurtulmak için yapılması gereken önemli hususlar vardır bunlar;

Ayakları yıkadığınızda nemli kalmaması için kurulamalısınız ayrıca ayakkabı seçimi çok önemlidir. Ayakkabı seçerken ayakları terletecek ayakkabılardan uzak durmalısınız. Başkasının kullandığı ayakkabı, terlik ve havlu gibi eşyaları ortak kullanmamalısınız.

Çorap seçimide çok önemli daha çok pamuk çoraplar tercih edilmesi gerekir. Ayak mantarı herkezde aynı görülmez kişiden kişiye değişir örneğin: Kaşıntılı, tırnaklarda şekil bozukluğu, renk değişimi, ufalanma ve tırnakların kalınlaşması gibi değişik şekillerde görülebilir. Mümkün olduğunca ayakları sıkacak dar burunlu ayakkabılardan ve polyester içeren çoraplardan kaçınılmalıdır.

Ayak tırnağı mantarından kurtulmak için tırnakları kısa kesmeye özen gösterin. Eczanelerde mantar için satılan merhemler işinize yarayacaktır. Öncelikle doktora gidip tedavi olunuz eğer doktora gidemiyor mantar fazla ilerlememiş ise eczaneden alacağınız merhemler ilk kullanmada etkisini gösterecektir fakat düzenli kullanmazsanız kısa sürede tekrar mantar oluşacaktır.

Daha önce ayak tırnağı mantarına denenmiş çözüm yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Mantar çabuk iyileşir ve çabuk tekrarlar tamamen kurtulmak imkansız gibi birşeydir fakat en iyi çözüm eczaneden alacağınız mantar merhemleridir bu merhemleri düzenli kullanarak ayaklarınızda mantar oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Yorumlar