SOL GÖĞÜSTE AĞRIYA YOL AÇAN HASTALIKLAR

Kalp hastalıkları, kalp krizi belirtilerinden sayılan göğüs ağrısı bazen sol koldan başlayarak göğse doğru yayılarak ve göğüste ağrı şeklinde devam ederek belirti verebilmektedir. Eğer bu durum 2 dakikadan fazla sürüyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.
SOL GÖĞÜSTE AĞRIYA YOL AÇAN HASTALIKLAR
Bu ağrı ile birlikte bulantı, kusma, soğuk terlemeler, baş dönmesi, göz kararması da olur. Göğüste duyulan kalp ağrıları genelde kalp zarı hastalıkları ile ilgilidir. Göğsün sol tarafında yaşanan ağrılar ciddi sorunlara sebebiyet verebileceği gibi bir gaz ya da sinir sıkışması nedeniyle de olabilir.

Kalp krizi sadece göğsün sol tarafında olmaz. Kol, omuz, boyun, sırt her yerden belirti verebilir. Eğer kas hasarı varsa bu da göğüste ağrılara sebebiyet verebilir. Kemik hasarı varsa göğsün sol tarafında yer alan kemiklere bağlı sorunlardan kaynaklı olabilir.

Yine aynı şekilde sinir sıkışması da göğsün bir tarafında ya da tamamında ağrıya sebebiyet verebilir. Günümüzde artık her hastalığın sebebi haline gelen stres ve beraberinde hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, sigara ve alkol kalp hastalıklarını getirmek için birer davetiye anlamı taşımaktadır.

Sol Göğüste Ağrıya Yol Açan Hastalıklar

Kalp krizi, akciğer kanseri, damar tıkanıklığı, yaralanmalar gibi nedenler için mutlaka gerekli tetkikler yapılmalıdır. Sol göğüs ağrısı önemlidir ancak her ağrı da kalple ilgili bir sorun olduğuna işaret değildir. Belirtiler dikkate alınmalı ardından da gerekli tetkikler yapılarak durum ile ilgili bilinçli davranılmalıdır.

Göğüste Ağrı Ve Kalp Sorunları

Göğüste ağrılar ağrının nasıl başladığı, ne kadar sürdüğü, nereleri etkilediği, ne tip bir ağrı olduğu adına ciddi bir yaklaşım gereklidir. Genelde bu tür ağrılar kalp damar tıkanıklarının belirtileridir. Mutlaka değerlendirilmeye alınmalıdır. Bu tür ağrılarda mutlaka tam teşekküllü hastanelerde ve konusunda uzman hekimlerce kontrollerin yapılması ilk müdahale açısından önem taşımaktadır. Mesela bir pıhtı oluşmuşsa en kısa sürede duruma engel olunarak can kaybı önlenebilir.

Ayrıca bu yazımızıda okuyabilirsiniz: SAĞ VE SOL GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR?

Her göğüs ağrısı kalp krizine işaret olmamakla birlikte genelde de bu ağrılar hissedilir. Göğüs ağrıları aynı zamanda stresle birlikte de olan ağrılardır. Göğüs ağrılarında en önemli sebep genel olarak kas ağrılarıdır.

Fiziksel aktiviteler sonrası zorlanan kaslar sebebiyle ortaya çıkan bu ağrılarda kalp hastalıkları durumu uzak ihtimaldir. Zatürre ya da bronşit gibi durumlarda özellikle ateş ve öksürük varsa ve nefes almada ciddi problemler söz konusu ise göğsün yan tarafları, sol tarafında ağrılar oluşabilir.

Yorumlar