Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Çok sık küçük abdestim (tuvaletim) geliyor nedenleri nelerdir sorusuna cevap verecek güzel bir yazı hazırladık buyrun okuyunuz.

Genelde soğuk havalarda üşütmeden kaynaklanan idrarın sık sık gelmesiyle tüvalete gitme ihtiyacı duyulur bu durumda daha kalın giyinip üşümeye önlem almalıyız. Eğer çok su içiyorsanız bu nedenden dolayı da çok sık küçük tüvaletiniz gelebilir. Ayakta küçük abdesit yapmanın ne kadar zararlı olduğunu biliyormusunuz. Genelde erkekler ayakta küçük abdestlerini yaparlar. Bu durumda idrar torbası tam boşalamamakta ve sık idrara çıkma sebep olabilmektedir. Oturarak ihtiyaç gidermenin faydası hem tıbben hemde dinimizce kanıtlanmıştır. Oturarak ihtiyaç giderenlerde ilerde prostat olma ihtimali de azdır.

Bir gün içinde 8-10 kereden fazla idrara çıkıyorsanız, aniden sıkıştığınızı hissediyor ve tuvalete yetişmekte zorlanıyorsanız, ara sıra idrar kaçırmaları oluyorsa sizde de 'Aşırı Aktif Mesane Sendromu' olabilir. Hastalığın nedeni idrar torbasının istem dışı kendiliğinden kasılmasıdır. Kadınlarda daha çok rastlanırsa da erkeklerde de görülebilir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.Bir doktora görünmeniz de fayda var.
Her sık sık idrara çıkma durumu 'Aşırı Aktif Mesane Sendromu' değildir. Örneğin erkeklerde 'prostat', bayanlarda 'sistit' mesanenin iltihabi hastalıkları sık idrara çıkmaya neden olur. Ayaklarınızı ve böbreklerinizi üşütürseniz sık sık idrarınız gelebilir.özellikle soğuk havalarda daha sıkı giyinmeliyiz. Ayakları yıkadıktan sonra kurulamayı unutmayın. Aşırı ve devamlı küçük tüvalet ihtiyacın geliyorsa kesinlikle doktora gidip muayene olmalısınız.

Yorumlar