Cuma, Eylül 28, 2018

Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Sık idrara çıkma durumu birçok nedene bağlı olarak gerçekleşen durumlar arasında yer alır. Sık idrara çıkma durumu vücutta gelişen hastalıklara ve hastalıklara neden olan enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak gerçekleşebilir.
Sık İdrara Çıkma Nedenleri
Sık idrara çıkma sorunu hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşanabilecek sorunlar arasında yer alır. Sık idrara çıkma sorunu en çok enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak gerçekleşir. Özellikle idrar yollarında enfeksiyon oluşumu sık idrara çıkmanın temel nedenleri arasında yer alır. Vücutta oluşan idrar yolu enfeksiyonunda vücut enfeksiyonu temizlemek için idrar yolu ile dışarı atma ihtiyacı hisseder ve kişilerde sık idrara çıkma sorunu yaşanır.

Sık İdrara Çıkmaya Neden Olan Hastalıklar

Sık idrara çıkmaya neden olan hastalık gruplarının başında şeker hastalığı gelmektedir. Şeker hastalığı bulunan kişiler normal sağlıklı insanlara oranla çok daha fazla idrara çıkarlar.

Sık idrara çıkmanın nedenlerinden biri de böbrek fonksiyonları ve böbreklerde oluşan problemlerdir.
Sık idrara çıkmaya neden olan hastalıklardan biri ise mesane kanseri ve aşırı aktif mesane sendromudur.

Mesanede oluşan taşlar, böbrek enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonu, prostat büyümesi, prostatta oluşan enfeksiyonlar gibi hastalıklarda sık idrara çıkma problemlerine neden olur.

Gebeliğe Bağlı Gelişen Sık İdrara Çıkma

Hamile kişilerde gebeliğe bağlı olarak sık idrara çıkma problemleri sıklıkla yaşanan durumlardan biridir. Rahimde gerçekleşen büyüme ve kasılmalar mesaneye baskı uygulayarak sık idrara çıkmayı teşvik eder. İlerleyen hamilelik döneminde fetüsün daha da büyümesine bağlı olarak kişilerde idrara çıkma sıklığı artmaktadır.

Sık İdrara Çıkma Problemleri Yaşayanların Yapması Gerekenler 

Sık idrara çıkma problemi yaşayan kişiler öncelikli olarak bir doktora giderek gerekli muayeneleri yaptırmaları gerekir. Sık idrara çıkma problemi için kişilerin Üroloji uzmanına muayene olmaları gerekir. Yapılan tahlil ve incelemelerin sonucunda kişilerin sık idrara çıkma nedenleri tespit edilerek uygun tedavi yöntemleri belirlenir.

Doktor gerekli gördüğü durumlarda ilaç tedavisi ile hastalığın tedavi sürecini başlatır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen sık idrara çıkma durumlarında yapılan ilaç tedavileri sonucunda hastalar bir hafta gibi kısa bir sürede iyileşerek normal hayatlarına dönebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder