Saç Derisi Kaşıntısı Nedenleri ve Nasıl Geçer

Saç Derisi Kaşıntısının Nedenleri

Kafa derisi kaşıntısının birçok nedeni vardır. Özellikle hijyene çok fazla dikkat edilmemesi ve şampuan, sabun gibi kimyasal ürünlerin deride kalması kaşıntılara neden olabilmektedir. Yine özellikle saç bölgesindeki deride meydana gelen kaşıntının en büyük nedenlerinin başında kepek sorunu yer almaktadır. Yine çeşitli alerjilerde kafa derisinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Şimdi kafa derisi kaşıntısına neden olabilecek faktörleri daha geniş bir şekilde ele alalım.Kafa bölgesindeki kaşıntının nedeni herhangi bir deri hastalığı olabilir. Yine özellikle deriyi etkileyen kızamık, kızıl, suçiçeği gibi enfeksiyon hastalıklarda özellikle baş ve kafa bölgesinde lezyonlara ve dolayısıyla kaşıntılara neden olabilmektedir.Hastalıklardan bahsetmişken mantar enfeksiyonlarını atlamak olmaz. Mantar enfeksiyonları kaşıntıların en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Birçok bölgede kaşıntılara neden olan mantar enfeksiyonları baş bölgesinde de kaşıntılara neden olabilmektedir. Yine parazitler, özellikle saçlarda ve saç derisinde kaşıntıya neden olabilmektedir.Kafa ve saç bölgesinde kaşıntı yaz aylarında, sıcak ve nemli havalarda daha fazla görülür. Bu havalarda terden dolayı nemli kalan vücut kaşınmaya daha fazla meyillidir. Nem kaşıntının oluşmasında oldukça etkili olan bir faktördür. Yine saç kıran olarak bilinen sorunda da özellikle saç bölgesindeki kafa derisinde kaşıntılar meydana gelebilmektedir.
Sıkıntı, üzüntü, ruhsal problemler, iş stresi gibi durumlarda kaşıntıların nedenleri arasındadır. Yine ilaçlara bağlı olarak gelişen kaşıntılara da sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu nedenle ilaç kullananların ilacın kaşınma olarak yan etkisi olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.Beslenmeye ve gıda alerjilerine bağlı olarak da kaşıntılara rastlanılabilmektedir. Yine özellikle erkeklerde tıraş sonrasında yüz bölgesinde kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Bu kaşıntılar birkaç gün devam ettikten sonra kendiliğinden geçmektedir. Bunların dışında kaşıntı için birçok neden saymak mümkündür.

Saç Kaşınması Tedavi Yöntemleri

Saç Derisi Kaşıntısına Bitkisel Çözüm ve Kaşıntıyı Gidermeye Yarayacak Bitkisel Karışım
Malzemeler:  1 tatlı kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı biberiye yağı,1 çorba kaşığı üzüm sirkesi, 4 adet aspirin.
Hazırlanışı:  Az bir miktar suyun içine 4 adet aspirini atın ve aspirinleri iyice eritin. Aspirinler eridikten sonra tuzu, biberiye yağını ve üzüm sirkesini ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saç derinize iyice sürün. Bu karışımı saç derinize sürdükten sonra 3 saat beklemeniz gerekmektedir. 3 saatlik süre dolduktan sonra saçınızı yıkayın ve karışımın derinizden akmasını sağlayın. Haftada 1 kez kullanın, bir süre sonra etkisini gösterecektir.


Saç Derisi Kaşıntısı İçin Kür

Malzemeler:  1 çorba kaşığı hint yağı, 1 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı alkol.
Hazırlanışı:  1 çorba kaşığı hint yağı, 1 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı alkol bir kaba dökülür ve iyice karıştırılır. Tek bir kıvama gelinceye dek oldukça yoğun bir şekilde karıştırma işlemine devam edilir. Elde edilen karışım saç köklerine güzelce yedirilir. Yedirdikten sonra karışımın 2 saat süreyle saçınızda durmasını beklemelisiniz. Kafa derinizdeki kaşıntı oldukça azalacak, derin bir nefes alacaksınız. Ancak bu maskeyi çok fazla uygulamamalısınız. Tavsiye edilen haftada 2 kez uygulamanızdır. Fazla uygulamanız beklenmeyen sonuçlar doğurabilir, bu yüzden riske girmemeniz sizin için en iyisidir. Kaşıntınızın azaldığını yahut tamamen bu şikayetten kurtulursanız maskeyi kullanmayı bırakmayınız. 3-4 ay boyunca ayda 1 kez kullanmaya devam edin.

Saç Derisi Kaşıntısına Çare Olan Maden Suyu

Kafa derisi kaşıntısına bitkisel çözüm  ve doğal yollardan çözüm için, güzel bir duş aldıktan sonra maden suyunu saçlarınıza boca ediniz. Maden suyunun bileşiminde bulunan mineraller kafa derinizi onaracak, mineraller aynı zamanda kaşıntınızın önüne geçmenize son derece yardımcı olacaktır. Maden suyunu saçınıza boca ettikten sonra saçınızı şampuanla yıkamaya veya durulamaya ihtiyaç yoktur. Yararlı bir içecek olan maden suyu doğal olduğundan ve mineraller içerdiğinden saç derinizi ve saçınızı oldukça besler. Kaşınma şikayetinin azaldığı saç derisi nefes almaya başlar. Bu son derece basit olan işlemi haftada 2 kez uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur. Sağlıklı saçlarınız ve saç derinizle siz de rahat bir nefes alacaksınız.
Cilt Mantarı
Cilt mantarı saçlı deride görülen kaşınmaların en önemli nedenlerinden birisidir. Mantar’ın en çok görülen belirtisi kaşıntıdır. Cilt mantarı için mutlaka bir hekime görünmelisiniz.
Yukarda görüldüğü üzere bir çok sorun saydım. Sizin kafa kaşıntısı problemi hangisine uygunsa, ona göre tedavi yöntemi belirlenmelidir. Örnek olarak aşağıda bir kaç tedavi yöntemi aktaracağım.
Sabun Kaynaklı Kafa Kaşınması
Kafa kaşıntısı problemi yaşayan bireyler sabun kullanıyorsa mutlaka sabun kullanımını kesmelidir.
Şampuan Kaynaklı Saçlı Deri Kaşıntısı
Şampuan kullanıpta kafa kaşıntısı problemi yaşayanlar özellikle aldığı şampuanlarda SLS,parfüm ve boya içermeyen markalara önem vermeleri gerekmektedir.
Saç Biti’ne Bağlı Kaşıntılarda
Çocuğunuz saçlarını sık sık kaşıyorsa büyük ihtimalle saç biti problemindendir. Saçlarını yıkarken eczaneden temin edecekleri anti bit şampuan ve losyon ürünleri kullanmalıdır.
Meyan Kökü En Önemli İlaçtır
Kafa kaşıntısı probleminiz yukardakilere uymuyorsa, Mantar, sebore, seboreik dermatit ve sedef varsa TTO ve meyan kökü özütü ve içeren solusyonlar kullanılır. Lütfen kafa kaşıntısını basite almayın saçlarınız dökülme problemine gidebilir.
Not: Öncelikle doktora muayene olunuz.

Yorumlar