SAÇ DERİSİ KAŞINTISI NEDEN OLUR? VE NASIL GEÇER?

Saç derisinde oluşan kaşıntı sık karşılaşılan bir durumdur. Saçı içerisinde oluşan durumlardan kaynaklanan kaşıntı hali rahatsızlık veren ve tedavi edilmesi gereken bir husustur.
SAÇ DERİSİ KAŞINTISI NEDEN OLUR? VE NASIL GEÇER?
Saç derisinde oluşan kaşıntı için tek bir neden ele alınamaz. Durumun nedeni için farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Her durumu tek tek analiz etmek daha sağlıklı bir durumdur. Belirtileri bilmek tedavi açısından daha sağlıklı düşünülmesini sağlar.

Saç Derisi Kaşıntısı Genel Nedenleri

Saç derisi mantarı;
Saç içerisinde oluşan mantar türüdür. Görülen mantar saç derisi içerisinde kaşıntı ve kızarıklığa sebebiyet verir. Bu durum için kullanılan özel şampuanlar vardır. Saç derisi mantarı için en sık kullanılan şampuan isimleri ketoral ve antifungal şampuandır.

Saç biti;
Saç içerisinde en çok kaşıntıya sebep veren olay saç bitleridir. Bu durumdan kurtulmak için mutlaka saç bitlerinin öldürülmesi gerekmektedir. Saç bitleri iin en ideal çözüm eczanelerde satılan anti bit ilacıdır.

Kepek oluşumu;
En basit tedavi yöntemine sahip olan ve en çok görülen saç kaşıntısı durumu saç da oluşan kepeklerdir. Mantarların saç derisinde kalması ve iyi durulanamayan saçlarda kepek oluşumunu rastlanır. Mutlaka saçlar iyi bir şekilde durulanmalı ve kepek önleyici şampuanlar kullanılmalıdır.

Stres;
Ele alınması gereken bir durumda stres oluşumudur. Aşırı stres içerisinde olan kişilerde saç derisi kaşıntısına sıklıkla rastlanmaktadır. Saç kaşıntınızın stresten kaynaklı olduğunu bilmeniz için mutlaka gözlem yapmanız gerekmektedir. Aşırı stres halindeyken kaşıntı yaşıyorsanız mutlaka stresten uzak durmaya çalışmalısınız.

Saç Kaşıntısının Diğer Nedenleri

•    Cilt kanseri,
•    Saç derisi içerisinde bulunan bakteriler,
•    Sedef hastalığı,
•    Güneş yanığı,
•    Sık boyanan saçlar,
•    Saç kökü enfeksiyonu,
•    Lupus,
•    hipotiroidi.

Saç kaşıntısı sorununda öncelikle nedenlerinin bilinmesi gerekmektedir. Nedenleri bilinen ve analiz edilen saç derisi kaşıntısında kurtulmak daha kolay bir hal alacaktır. Saç derisi kaşıntısı sebebi anlaşılırsa tedavisi daha mümkün hale gelir. Saç derisi kaşıntısı için mutlaka cildiye doktoruna gidilmelidir. Uzman doktor yardımıyla daha çabuk tedavi edilen saç derisi kaşıntısından kurtulmak mümkündür. Saç derisinde kaşıntısı yaşanıyorsa bir an önce tedavi edilmelidir.

Yorumlar