Renkler ve Anlamları Kısaca Nelerdir

Renklerin hayatımızda yeri ve anlamları çoktur değilmi? renkler insan psikolojisini olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Sevdiğimiz renk giyisi giydiğimizde kendimizi güzel, mutlu ve daha iyi hissederiz.
Örneğin pembe rengi erkekler tercih etmez eğer bir erkek pembe renk elbise giyse işyerine o elbiseyle gitmiş olsa vay haline şuna bak pembe giymiş gibi ifadeler kullananlar dan kaçamaz psikolojik olarak da kendisini bu tepkiler den dolayı mutsuz hisseder. Fakat siyah bir elbise giyse arkadaşları dalga geçmez yani renklerin hayatımızdaki önemi büyüktür bakalım bu renklerin anlamları ve etkileri kısaca nelermiş.

Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Renklerin Gizli Dünyası

Hayatımızın içinde olan renkler biz farkına varmasak da bizlere bir şeyler anlatmaya çalışıyor gibiler. İşte biz de bugün renkler ve anlamlarıyla alakalı bir çalışma yapmak istedik. Sizlere renkleri tanıtıp anlamlarını açıklayacağız. İlk rengimiz kırmızı.

Kırmızı aşkı, şehveti, samimiyeti ve gücü simgeler. İnsanları heyecanlandıran ve teşvik eden bir yapısı vardır. Karşısındakine bir an önce karar verme zorunluluğu hissettiren bu renk oldukça dikkat çekicidir. Karşısınızdaki insanlara iddalı bir görüntü sergilemek isterseniz tercih edeceğiniz renk kırmızı olmalıdır. İkinci rengimiz ise mavi. Mavi hüznü, bilgeliği ve güveni simgeler.

İş görüşmelerine gittiğinizde tercih edeceğiniz mavi renk sizin o işi ne kadar çok istediğinizi karşı tarafa geçirir. Bu sayede çok daha kolay sonuçlar elde edebilirsiniz. Gıdalarda ise mavi renk iştah kapattığından kilo almak için yanlış bir tercihtir. Üçüncü rengimiz de sarı. Bu rengin özellikle limon sarısı olanı gözü oldukça yormaktadır.

Ebeveynlerin ve çocukların odasında sarı rengin bulunmaması gerekir. Nedeni ise sarı renk insanlarda sinire yol açmaktadır. Ayrıca defter ve bilgisayarda da bu rengin kullanılması pek mantıklı değildir. Nedeni yine aynı şekilde gözü çok yormasıdır. Sarı renk davetkar bir renktir ve aynı zamanda da bağımsızlık ve özgürlüğü simgeler. 

Sıradaki renk ise yeşil. Yeşil renkle alakalı bir çok farklı anlam türetilmiştir. Bu anlamların içerisindeki en yaygın kullanılanı ise doğadır. Ayrıca yeşil renk gençliği, diriliği ve yaşam sevincini temsil eder. Gözler için en rahat renk yeşildir ve görme gücünü arttırıcı bir etkisi vardır.

Bu rengi tercih eden insanlar genelde kovalayıcı ve takipçidir. Siyah renk ise içerisinde fazlasıyla zıtlık taşır. Bir yandan karanlık güçler, suçlar ve tehlikeleri içerse de diğer bir yandan da sadakat, bilgelik ve ihtiyatı simgeler. Siyah renk kıyafetlerde gücü ve ciddiyeti simgelediği için ve daha zayıf gösterdiği için tercih edilmektedir.

Bu rengi tercih eden insanlar daha çok azimli ve kararlı kişilerdir.  Son rengimiz ise beyaz. Beyaz renk saflık ve temizliği simgeler. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir. Bu rengi tercih eden insanların bir çoğu uzlaşmacı, rahat kimselerdir.

Yorumlar

  1. Ben her zaman maviyi severim ve mavi favori rengimdir.

    YanıtlaSil
  2. Mavi benimde sevdiğim renktir genelde herkeze sıcak kanlı renktir.

    YanıtlaSil
  3. Buna benzer bir yazıyı daha önce okumuştum. Ama gerçekten doğru, renklerin insan üzerinde etkisi büyük.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder