ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER? ÖKSÜRÜĞÜ GEÇİRMEK İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Öksürük; akciğerlerimiz de hava bulunmaktadır. Bu havaların solunum yapılan organlardan zorlanarak dışarı çıkmasıyla ortaya çıkan şiddetli sestir. Öksürük bazen çok ciddi sebeplere dayanırken bazen basit nedenlerden kaynaklanmaktadır.
ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER? ÖKSÜRÜĞÜ GEÇİRMEK İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER
Sebebi ne olursa olsun eğer öksürük başladıysa hemen önlem alınması gerekmektedir. İlk yapılması gereken alanında uzman doktorlara başvurarak, onlardan yardım almaktır. Doktorların önerdiği ilaçları kullanırken evde kendi yöntemlerimizle de tedaviye destek olunabilir.

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Öksürük bazen bir hastalıktan kaynaklanırken bazen de bir hastalığa karşı savunma da olabilir. Bir hastalığa karşı savunma sebepli öksürüğün görülme oranı hastalıktan kaynaklı öksürüğün görülme oranından daha azdır. Öksürük sadece akciğer hastalıklarından kaynaklanmaz. Bazen ciddi kalp hastalıklarının  da belirtisi olabilir. Gelelim başlıca öksürük nedenlerine;

•    Sigara kullanımı,
•    Bazı mide rahatsızlıkları,
•    Akciğerler de balgam,
•    Akciğerler de iltihap,
•    Üst solunum yolu enfeksiyonları,
•    Akciğer kanseri, astım- bronşit ve koah gibi ciddi hastalıklar öksürük sebepleri arasında sayılabilir.

Öksürüğe Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Eğer öksürük ve sebebi çok ciddi boyutlarda değilse ve hayatı  ciddi bir şekilde etkilemiyorsa evde kullanılan bazı yöntemlerle de tedavi edilebilir. Mesela aşırı kuru havalar öksürüğe sebep olabilmektedir. Bu durumlar da yapılması gereken bulunulan ortamın nemlendirilmesidir. Tıkalı burun ağızdan nefes almaya sebep olduğu için ağızda ve boğazda kuruluk yapacağı için öksürüğe sebep olmaktadır.

Nane ve kekik; nane ve kekik solunum yollarını ferahlatıp rahatlatacağı için bu bitkilerden yapılan çaylar öksürüğün azalmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zaman da kekiğin enfeksiyon ve bakteri öldürücü etkisi de vardır.

Zencefil; neredeyse bütün üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan zencefil öksürük için de birebirdir.

Taze ve kurutulmuş olarak tüketilen zencefil oldukça faydalıdır. Tazesi bal ile tüketilirken kurusu çay olarak içilebilir. muhteşem bir enfeksiyon giderici olan ekinezya öksürük için de oldukça faydalıdır.

Aynı zaman da bağışıklığı da güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Ilık limonlu suya karıştırarak çay gibi ya da doğrudan tüketildiği zaman boğazda yumuşamaya sebep olduğundan öksürüğün azalmasına neden olmaktadır.

Soğan ise  ister kaynatılarak ister direkt olarak tüketilebilir. Üzerine bir miktar şeker ve ya bal katılarak 1 gece bekletilen soğanın saldığı su da öksürük için iyi bir ilaçtır.

Yorumlar