Oje Sürmek Zararlımıdır

Tırnaklara oje sürmek, alımlı bir görüntü kazandırabilir, ama tırnağın havasız kalmasına neden olur. Uzun süre tırnaklarda oje kalması, tırnağın hava ile temasını engeller ve tırnakta enfeksiyon oluşmasına neden olur. Aynı şekilde, oje içerisinde bulunan aseton ve tolüen gibi maddeler ojenin sıvı kalmasını ve parlak görülmesini sağlar. Hava ile etkileşime girince aşınmaya başlanan bu kimyasallar, havaya karışarak kişinin bu zararlı maddeleri solumasına neden olur.
Oje sürerek tırnakları güzelleştirmek yerine sağlıklı beslenerek tırnaklarınızı daha güzel gösterebilirsiniz. Elleriniz için nemlendirici bakım kremleri kullanarak tırnaklarınızın ihtiyaç duyduğu vitaminleri daha sağlıklı yollarla elde edebilmeniz mümkün. Oje sürmek yerine manikür ve pedikür yaptırarak da tırnağınızı güzelleştirebilirsiniz. Kozmetik ürünlerinin birçoğu sağlığa zararlıdır, bu nedenle oje ve diğer ürünleri olabildiğince az kullanmak sizin için en sağlıklı yoldur.
Ojelerden önce tırnak sağlığı için önemli olan demir, çinko, folik asit ve B 12 vitaminin vücutta eksik olduğu durumlarda tırnaklarda gözle görülür sorunlar oluşur. Tırnakların incelmesi, esnekliğini kaybedip kırılması, katmanlar halinde soyulması ve matlaşması vücutta bu vitaminlerin eksik olduğunun göstergesidir.

Hiç yorum yok