OBEZİTE NEDENLERİ VE SONUÇLARI

Bugün sizlere çağımızın son dönemdeki en büyük sorunlarından biri olan obezite hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım. Obezite neden olur, obezite sonucu neler olur gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.
OBEZİTE NEDENLERİ VE SONUÇLARI

Ama önce kısaca obezitenin ne olduğunu öğrenelim.

Obezite genel ifadeyle vücudumuzun yağ kütlesinin yağsız kütlesine oranının çok fazla artış göstermesi sonucunda boy uzunluğuna oranla vücut ağırlığının olması gereken değerlerin üzerinde bir seviyeye ulaşmasıdır. Yetişkin bir bayanda vücut ağırlığının % 20 ile 25’i arası yetişkin bir erkekte ise % 15 ile 18 arası yağ dokusundan meydana gelmektedir. Bu verilen ölçüler normal değerlerdir. Bu değer bayanlarda %30’un erkeklerde ise %25’in üzerinde bir seviyeye ulaşırsa kişi obez olarak kabul edilmektedir.

Obezitenin ne olduğunu öğrendiğimize göre gelelim obezitenin nedenlerine,

1.    Aşırı ve yanlış bir şekilde yapılan beslenme.

2.    Aldığımız kaloriye karşılık yaktığımız kalorinin daha düşük olması. Yani yetersiz fiziksel aktivite.

3.    Yaş, boy ve cinsiyet gibi kişiye göre değişen fiziksel özellikler.

4.    Kalıtımsal nedenler.

5.    Psikolojik sorunlar ve bunlara bağlı kullanılan ilaçlar. Özellikle antidepresanlar. Yine birtakım rahatsızlıklardan kaynaklı kullanılan ilaçlarda kilo alımına neden olabilir.

6.    Gelişi güzel bilinçsizce yapılan diyetler.

7.    Kişinin ekonomik düzeyi.

8.    Eğitim düzeyi, sosyokültürel sebepler.

9.    Yapılan doğumlar ve doğumlar arasındaki zaman aralığı.

10.    Metabolizmaya ve hormonal değerlere bağlı sebepler.

11.    Aşırı derecede alkol ve sigara kullanımı.

Obezitenin neden olduğu sonuçlar

Obezitenin sonuçları arasında kalp ve damar hastalıkları ile Tip2 diyabet yani şeker hastalığı başı çeken hastalıklar arasında gelmektedir. Bunun dışında damar tıkanıklığı, inme ve inmeye bağlı felç gibi ciddi sorunlarda obeziteden kaynaklı hastalıklar arasındadır. Ayrıca tüm bunların yanı sıra obezite hastalığının sonuçları arasında eklem ağrıları yönünde şikayetler, karaciğerde yağlan, tansiyon yükselmesi ve uyku apnesi gibi rahatsızlıklarda görülmektedir.

Obezite birçok kişi tarafından sadece fazla kilo problemi gibi görülse de sizin de gördüğünüz gibi kilonun dışında da birçok rahatsızlığa neden olan bir durumdur. Ve tedavi edilmediği zaman ilerleyen bir sağlık sorunudur. Bu nedenle ciddiye alınmalı ve mutlaka bir uzmana gidip gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Yorumlar