KURU SAÇLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Saçlar, hem görsellik açısında hem de sağlık açısından hem de bakımlı görünmek için çok önemlidir. Özellikle kadınlar saçlarına çok önem vermektedir. Çünkü bakımsız saçlar kadınların güzelliğine gölge düşürmektedir.
KURU SAÇLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ
Taranmamış, yağlanmış, kurumuş, yıpranmış, kepeklenmiş saçlar hiç bakımlı görünmez ve güzelliğinize gölge düşürür. Bakımsız saçlar bir süre sonra dökülmeye başlar ve bu kadar önem verilen saçlar dökülerek ya da koparak kaybedilmeye başlar.

Hiç kimse sürekli dökülen saçlarla mücadele etmek istemez. Saç dökülmelerinin bir sebebi de saçların aşırı derece de kurumasıdır. Peki yüz yıllardır kadınların önem verdikleri, bakımı için her şeyi yaptıkları saçlar neden kurur. Saç kurumasının birçok nedeni vardır.

Bu nedenlerden birisi genetik faktördür. Saç diplerinde bulunan yağ bezleri saçları besleyecek kadar yağ üretemeyecek durumda ise saçlar yeteri kadar nem ihtiyacını karşılayamaz. Nem ve yağ ihtiyacını karşılayamayan saçlar kurumaya mahkûm olur. Saç şekilleri de kuruluk nedenleri arasın da yer alır.

Çok kabarık ve kıvırcık saçlar arasında hapis olan yağlar bütün saçlara ulaşamaz ve bu da kuruluk nedenidir. Bunlar dışında ise;

•    Aşırı işlem görmüş saçlar,

•    Çok fazla ısıya maruz kalmış saçlar,

•    Son dönemler de moda olan saç bakım ürünlerinin için de bulunan kimyasallar,

•    Dönem, dönem yaşanan hormon değişiklileri,

•    Saçların aşırı derece de yıkanması saç kuruluk nedenleri arasında yer alır. Aşırı derece de yıkanan saçlar kurur. Çünkü çok fazla yıkama nem oranını azaltır.

Kuruyan Saçlara Neler Yapmak Gerekir?

Kuruyan saçların eski gösterişli günlerine dönmesi için öncelikle yapılan yanlış uygulamalardan uzak durmak gerekir. Çok fazla yıkamayı bırakmak, saçı dinlendirmek gerekir. Kimyasal ürünlerden, kuaförlerde saçı yoran uygulamalardan uzak durmak gerekir. Aşırı ısıya maruz bırakmamak da alınacak önlemler arasındadır. Saçın kurumasını önlemek için yeteri kadar nemlendirmek lazım.

Kuruyan Saçlar İçin Ne Yapılması Gerekir?

Zeytinyağı; doğal bir nemlendirin olan zeytinyağını banyodan önce saç diplerine ve uçlarına uygulayarak saçın kaybettiği yağı geri kazandırabilirsiniz. Geceleri yatmadan saçlara uygulayıp sabaha kadar bekletilirse etkisi arttırılabilir.

Yumurta; içindeki vitaminler saç için oldukça faydalıdır. Yumurta ile hazırlanan maskelerden yardım alabilirsiniz.  Avokado ve badem yağları; hem saçlara kaybettiği nemi kazandırır hem de dökülmeyi önler. Kuruyan saçlar için doğanın  sunduğu imkanlardan sonuna kadar faydalanmak gerekir. Doğal yağlar saçları eski görünümüne kavuşturmak için birer mucizedirler.

Yorumlar