Dil Yarası Nasıl Geçer

Erişkinler de, çocuklar da ve bebekler de dil yarası nasıl geçer tedavi yöntemleri. Bildiğiniz gibi dilde çıkan yara insanı çok etkiler çoğu şeyi tüketmemizi ve sağlıklı beslenmemizi çok etkiler.Çocuklar da dil yarası daha da etkili olur anne ve baba için daha da sıkıntılı olur erişkin insanlar bağzı açılara dayanır ama çocuklar dayanamaz size tavsiyem çocuğunuzun dili yara olduğu zaman tek yapmanız gerek doktora gidip muayene ettirip doktorun verdiği ilaçları kullanıp tedavi ettirmelisiniz.Erişkinler dil yarasını bu tedavi yöntemleri ile daha hızlı geçmesini sağlayabilir.

Dil yarası tedavisi nasıl yapılır

Ağız gargarası ile tedavi
Antiseptik özelliği olan ağız gargaraları dil üzerinde bulunan yaranın iltihabının daha da büyümesini engeller.
Tuz ve karbonat ile tedavi
Tuz ve karbonatla doğal bir antiseptik karışım yapabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı tuz ve eşit miktarda karbonatı ılık bir bardak suda karıştırıp gargara yapabilabilir. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrar etmek yararınıza olur.


Dil yaralarına bitkisel tedavi yöntemleri

Ekşi nar kabuğu suda kaynatıldıktan sonra süzülerek dinlendirilir. Dinlendirilen su ile ağız bol bol çalkalanır.

Sinirli yaprak, sumak ve böğürtlen filizi suda kaynatılır. Süzüldükten sonra elde edilen karışım, merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile yoğrulur. Hazır­lanan merhemden sabah-akşam dil üzerine sürülür.

Meyan kökü, eşki nar kabuğu, mersin yaprağı ku­rutularak dövülür. Elde edilen toz bal ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilir. Hazırlanan merhemden tedavi süresince dil üzerine sürülür.
Not: Eğer diliniz deki yara ilerlemiş ise geçmiyorsa mutlaka doktor kontrolunde ilaç kullanmalısınız.

Hiç yorum yok