BEHÇET HASTALIĞINDA ERKEN TANI VE TEDAVİNİN ÖNEMİ

Vücudun bazı bölgelerinde iltihaplanma şeklinde oluşan, deride yara, sinirlerde tutulma ile yaşanılan bir tür romatizma hastalığıdır. Kalp ve göz damarlarında da iltihaplanmaya neden olan bir hastalık türüdür.
BEHÇET HASTALIĞINDA ERKEN TANI VE TEDAVİNİN ÖNEMİ
Hastalık atak halinde de görülebilir ya da vücudun bazı bölgelerinde de görülebilir. Bulaşıcı bir hastalık türü değildir. Hastalık Türk Doktor Hulusi Behçet tarafından tanısı yapıldığından onun soyadı ile bilinmektedir. İpek Yolu üzerindeki ülkelerde daha sık görüldüğünden İpek Yolu hastalığı da denilmektedir.

Behçet Hastalığının Belirtileri Ve Tanısı

Behçet hastalığı çok sık görülen bir hastalık olup ülkemizde de her 300 kişiden birinde görülmektedir. Hastalık kadın ve erkeklerde eşit oranda görülmektedir. Fakat erkeklerde hastalık daha şiddetli seviyede yaşanmaktadır. Behçet hastalığının belirtileri arasında ağızda, genital bölgede ve deride iltihaplı yaralar görülmektedir.

Göz damarlarında iltihaplanmaya neden olmakta ve bu da kör olmaya sebep dahi olabilmektedir. Vücut üzerinde oluşan iltihaplı yaralar oldukça ağrılıdır. Eklemlerde şişme ve ağrı da Behçet hastalığının belirtilerindendir. Belirtiler her bireyde aynı seviyede değildir. Kimi hastalarda cilt üzerinde yara şeklinde belirti gösterirken kimilerinde de eklem ağrıları şeklinde belirti gösterebilir.

Baş ağrısı ve ense sertliği gibi belirtileri de oldukça sıkıntılı ve insan sağlığını olumsuz etkileyen durumlardandır. Damarlarda da iltihaplanma yaptığından toplardamarlarda pıhtılaşmaya sebep olabilir. Damarlarda tıkanıklık yaşanmasına sebep olabilir. Behçet hastalığı basite alınacak bir hastalık değildir. Mutlaka erken teşhisi yapılmalı ve hekim tarafından tedavi altına alınmalıdır.

Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri Ve Tedavinin Önemi

Her hastalık da erken teşhisin önemi büyük olduğu gibi Behçet hastalığında da erken teşhis çok önemlidir. Hastalık ile ilgili tedavi hastalığın aşamasına ve bireyin cinsiyetine ve yaşına göre belirlenmektedir. Tabi ki bu tedavi için hekim desteği alınması gerekmektedir. Hastalık için düzenli olarak doktor kontrolü yapılmalı kontroller aksatılmamalıdır.

Doktorunuzun hastalığınızın seyrine göre verdiği ilaç tedavisine uyulmalıdır. Kendi başınıza tedavi uygulamamanız gerekmektedir. Çünkü hastalık sadece deri üzerinde oluşan yaralardan ibaret olmayıp göz sinirlerinize eklemlerinize zarar verecek düzeye ulaşmış olabilir. Kendi başınıza tedavi uygulamanız hastalığınızın ilerlemesine yanlış tedavi uygulamanıza neden olabilir.

Bu nedenle hastalığın belirtilerini hissettiğiniz durumda erken teşhis için doktora görünmeli ve tedavi uygulanması için adım atmalısınız. Sağlığımız açısından doktorun verdiği ilaç reçetesine uymalı doktorun belirttiği şekilde kontrollere gidilmelidir. İlaçları kullanırken bilinçli kullanım yapılmalıdır.

Yorumlar