GAZ NEDEN OLUR? NASIL ÖNLENİR?

Midenizde oluşan gazlar kimi zaman sizleri zor durumda bırakabilir. Hatta son derece rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Bu sorunu çözmek adına gaz neden olur, mide gazı nasıl önlenir gibi sorulara cevap vereceğiz.
GAZ NEDEN OLUR?

Gaz durumu genel olarak tüketilen bir besin esnasında mideye alınan havayla gerçekleşir. Bu tür durumlar kısa süreli olsa da ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Besinlerin de yaratmış olduğu gaz problemleri vardır. Bu problemler ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Gaz oluşumuna etki eden etmenleri maddeler halinde sıraladık. İşte o etmenler...

1- Yağlı besinleri tüketmek gaz probleminin başlıca nedenleri arasındadır. Yağ tokluk hissi uyandırır ve midenin daha geç boşalmasına neden olur. Bu nedenle gaz problemi görülebilir. Aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmanız gerekmektedir.

2- Strese kapılmak ve depresyona girme gaz oluşumuna etki eden nedenler arasındadır. Stres çeşitli gaz problemlerine neden olabildiği gibi aşırı yemek yeme hissi uyandırır. Stres nedeniyle yağlı yiyeceklere yönelmek de bir etken olabilir.

3- Tütün ve tütün ürünlerini kullanmak gaz oluşuma neden olabilir. Sigara bu ürünlerin başında gelmektedir. Bu nedenle ciddi sağlık sorunlarına neden olan sigarayı içmemek en sağlıklı ve en etkili çözüm yolu olacaktır.

4- Midenizde herhangi bir nedenden olayı oluşan problem gaz oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle bu sorunlara önlem almalı veya doktora görünmelisiniz. 

5- Bağırsakların belli başlı besinleri sindirememesi ve bu duruma etki eden bazı hastalıklar gaz oluşumuna neden olabilir. Bu hastalıkların başında ise çölyak hastalığı gelmektedir. Bu nedenle bu duruma çok dikkat etmelisiniz. Sağlıklı beslenmek en önemli tedbir olacaktır.

6- Belli başlı besinler gaz oluşumuna neden olabilir. Bu besinleri az miktarda tüketmek ya da hiç tüketmemek gaz oluşumunu ortadan kaldırabilir. İşte o besinler...

•    Fasulye
•    Karnabahar
•    Brokoli
•    Karbonlu içecekler
•    Marul

Saydığımız bu besinleri tüketmemek ve tüketilmesi gerekiyorsa yeteri miktarda tüketmek gaz oluşumunu engelleyebilir. Bunların yanında sakız çiğnemek de gaz oluşumuna neden olabilir.

Gaz oluşumuyla birlikte bir problem daha çıkar ortaya. O problem geğirmektir. Geğirmek çoğu kişiyi rahatsız eden ve utandıran bir gaz problemidir. Geğirmeye neden olan etmenler ise, çok hızlı yemek yemek ya da çok hızlı sıvı tüketmektir. Bu nedenle hem sindirim açısından kolay olması için hem de gaz problemleri yaşamamanız için hızlı yemek ve içmek alışkanlığı edinmeyin. Olabildiğince çok çiğneyerek ve içtiğiniz sıvıyı ağzınızda bekleterek için.

Yorumlar