Amfizem Hastalığı Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer amfizemi; kronik bronşit, astım, akciğer veremi gibi hastalıklar sonucunda gelişebilir.

Amfizem hastalığı nedir

Akciğerlerdeki hava keseciklerinin gerilip genişlemesiyle beliren bir hastalıktır. Amfizem, solunum yetmezliğine yol açan en yaygın kronik akciğer hastalıklarından biridir.

Amfizem belirtileri nelerdir

Nefes darlığı,Koyu kıvamlı, balgamlı öksürük.Göğüs kafesinin ön-arka çapı genişlemiş, “fıçı göğüs” denilen yapı gelişmiştir.Köprücük kemikleri üzerindeki çukur bölgeler akciğer tepesinin genişlemesiyle kabarık görünür.Deri ve mukozalar mavimsi bir renk alır.Morarma,İştah ve kilo kaybı,Halsizlik

Akciğer amfizemi tedavisi

Tedavinin ilk bölümü solunum eğitimiyle olur.Tedavinin temel amacı soluk alıp verme alıştırmalarıdır.Hastanın dudakları kapalıyken soluması, ya da ıslık çalar gibi soluması ile solunum kaslarının geliştirilmesi sağlanır.Solunum alıştırmaları 15 derece eğimli bir yüzeyde, ayaklar yukarıda yapıldığında iç organlar diyaframı göğüs kafesine doğru iter ve kasılmaların etkisi artar.İlaç tedavisinde bronş duvarına yapışan balgamın çıkarılmasını kolaylaştıran maddeler ve bronş kasılmalarını gevşeten maddeler kullanılır.Bol sıvı alımı ve buhar tedavisinden yararlanılır.Doktor istemine bağlı antibiyotik tedavisi başlanır.

Amfizem tedavisine yardımcı olmak için neler yapmalıyız

Sigarayı bırakın.Doktorunuzla görüşün. İlaçlarınızı doktorun söylediği şekilde kullanın.Kontrollerinizi aksatmayın.Kendinizi iyi hissetseniz bile, yılda iki kez kontrole gidin.Evin havasını temiz tutun.Vücudunuzu dinç tutun. Solunum egsersizlerini öğrenin.

Akciğer amfızemi çok tehlikeli hastalık mıdır

Yaşlılarda ve tümör tedavisi gören vücut direnci düşmüş kişilerde çok sonuçlara yol açabilir. Şeker hastalığı ve frengi tedavisi, gören, yeniden canlandırma kliniklerinde yatan ya da kronik hastalıkları olan kişiler de tehlike altındadır. bütün bu durumlarda amfizem ölüm­le sonuçlanabilir.

Amfizem en çok kimlerde görülür

Akciğer amfizemi erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

Amfizem en çok hangi durumlarda görülür

Kronik bronşitte veya uzun süreden beri devam etmekte olan bir astımda.

Hiç yorum yok