AMFİZEM HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Solunum yetmezliğine sebep olan nefes alışverişini zorlaştıran kronik akciğer hastalığıdır. Ciğerlerdeki bronşlarda hava ya da gaz bulunması sonucu başlayan bir hastalık olup solunum yetmezliğine sebep olmaktadır.
AMFİZEM HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Hastalık sigara kullanımından dolayı ilerlemekte olup en yaygın akciğer hastalıklarından biridir. Günlük hayatımızda solunumun yeri önemli olduğundan bu hastalık kişinin günlük hayatını zorlaştırmaktadır. Bireyin yaşamını zora sokmaktadır. Hastalık ilk başlarda kendini belli etmez. Hastalık fark edildiğinde de genelde hastalığın aşamasının fazlasıyla ilerlemiş olduğu görülmektedir. Yani sinsi bir hastalık olup erken teşhisi zor olan bir hastalık türüdür.

Anfizem Nedenleri

Hastalığın en baş faktörlerinden biri sigara kullanımıdır. Sigaranın sağlığımıza zararlar çok fazladır. En fazla hasarı da ciğerlerimize vermektedir. Nefes alışverişlerimizde yaşadığımız sorunlarda da günlük yaşam kalitemiz düşmektedir.

Bazı araştırmacılara göre hastalığın kalıtsal olabileceği de tespit edilmiştir. Ama asıl neden sigara kullanımıdır. Sigara kullanılması sonucu bronşların daralması, havanın dışarı atılamaması,

Bronşlardaki daralma sonucu akciğerin sertleşmesi, akciğer damarlarında lezyonlar oluşması hastalığın belli başlı nedenleri arasındadır. Bu durumların oluşmasının sebebi de zaten sigara kullanımıdır. Genetik olarak görülme olasılığı olduğu söylense de bu çok sık karşılaşılan bir neden değildir.

Anfizem Belirtileri Ve Tedavisi

Anfizem hastalığındaki belirtiler astım ve bronşit ile çok benzerlik göstermektedir. Bu nedenle hastalığın teşhisinde de yanılma olabilir. Ama anfizemde belirtiler daha ağır ve rahatsız edicidir. Bu hastalıkta soluk alınırken şişkinlik ve soluğun çok kısa olması anfizem belirtilerindendir. Nefes darlığı, nefes alınırken göğüs üzerinde daralma ve baskı hissi yaşanmaktadır.

Sürekli nefes nefese kalmak ve nefes alma zorluğu sonucu kalpte sıkışma yaşanmaktadır. Öksürme de anfizem belirtileri arasındadır. Hastalık ilerlemeden sigaradan uzak durulmalıdır. Astım, bronşit gibi hastalıkların tedavi altına alınası gerekmektedir. Hastalık ilerlemeden tedavi altına alınmadığında ilerleme durumuna göre ölüme bile sebep olabilir. Hasta duman, toz gibi alerjen maddelere maruz kalmamalı ve bunlardan uzak durmalıdır.

Özellikle vücut direnci düşük olan ve aşırı sigara kullanan kişiler için risk daha da fazladır. Hava kirliğinden de uzak durulmalıdır. Mutlaka hastalıkla ilgili hekime başvurularak tedaviye başlanmalıdır. Bunun dışında da sigara bırakılmalıdır. Doktorun uyguladığı tedavinin dışın acıkılmamalıdır. Ev veya ofis yani sürekli zaman geçirdiğiniz ortamların sık sık havalandırılması gerekmektedir. Solunum egzersizleri ve spor yapmak da hastalığın tedavisine olumlu etki yapmaktadır.

Yorumlar