Teknolojinin Faydaları Nelerdir

Teknolojinin Yararları hakkında kısa bilgi

Teknolojinin insan hayatına girmesiyle bir çok alanda insanlara faydası çok artmıştır.Teknoloji hemen hemen hayatımızın her noktasında yer almaktadır bu yeniliklerle insan güçünün en aza indirilmeside söz konusudur.Örneğin eskiden inşaat sektöründe bütün yük veya işler diyelim neredeyse insan vücudunun üzerine biniyordu şimdi teknolojinin çoğalmasıyla bütün işleri işmakinaları yapmaktadır bu da insanlara faydasının ne kadar büyük ve çok olduğunu ortaya koymaktadır.Sanayinin gelişmesinde ise teknolojinin katkısı oldukca büyüktür.Sanayide teknolojik makinelerle insan güçünün yapamayacağı işler yapılmaktadır.

Teknolojinin yararlarını maddeler halinde sıralayalım

1- İnternet sayesinde dünyanın heryerine ulaşıp yazılı, sesli, ve görüntülü iletişim kurabiliyoruz. Haberleşmede çok önemli fayda sağlamaktadır.

2- Teknoloji sayesinde insanlar rahat ve kolay yaşama imkanına sahip oluyorlar.Örnek verecek olursak eskiden çamaşır yıkamak çok zordu nehir kenarlarında çamaşır yıkanırdı günümüzde teknolojinin sayesinde su evimize kadar geldi ve çamaşır makinesinin içadıyla hiç yorulmadan insan enerjisi tüketilmeden çamaşırları makineler yıkamaktadır.Evlerde bulunan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buz dolabı, ütü, vs gibi teknolojik aletler sayesinde işlerimizi daha hızlı ve insan enerjisini daha az harcayarak kolay bir şekilde yapmaktayız.

3- Tıp alanında da teknoloji sayesinde insan hayatı açısından olumlu etkileri çoktur.Hatalıkların daha çabuk bulunmasında ve anlaşılmasında tıptaki teknolojik ürünlerden faydalanılır.

Örneğin anne karnında bebeği canlı canlı izliyorlar cinsiyetine bakıp anne ve baba adaylarına bebek doğmadan aylar önce söylenmektedir.

4-Eğitim alanındada teknolojinin çok faydası vardır. Örneğin episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.

5- Teknolojinin birdiğer faydası insanların düşüncelerini, duygularını daha fazla insana anlatmasının daha kolay bir hale gelmesidir. Matbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.

6- Teknoloji ulaşım alanındada çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde tren, otomobil,  gemi ve uçak gibi vs bu araçlar sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

Teknolojinin insan hayatına olumlu etkileri olduğu gibi zararlarıda çoktur burdan teknolojinin zararlarınıda okuya bilirsinz; Teknolojinin zararları

Hiç yorum yok