Kilo Verirken Yapılan Hatalar

Kilo Vermek Uğruna Yapılan Hatalar

Kilo kişinin yaşı, cinsiyeti, mevcut rahatsızlıkları ve metabolizma hızına göre değişir. Sağlıklı kilo kaybı vücut ağırlığına göre ayda 2 ile 4 kilo arasına olmalıdır.
Meyve diyetleri, lahana diyetleri, şok diyetler kısa sürede kilo verdirir gibi gözükse de süreklilik arz etmez. Uyguladığımız diyet yaşamımız içinde yer almadığı sürece kalıcı olmaz. Yapılan diyet bizi sosyal yaşamdan koparmamalı, verilen kilolar ise kas ve sudan değil yağdan olmalıdır. Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için yaptığımız diyet ve egzersiz programının hayat standardı haline gelmesi gerekiyor. Ne 2-3 ay yapıp bıraktığımız diyetin ne de sporun bize kalıcı faydası olacaktır. Sağlıklı yaşam tarzı kavramı sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin yeterli düzeyde olması anlamına gelmektedir.
Yaşam tarzınızın sağlıklı olması için yapabileceğiniz en güzel değişiklik mevcut beslenme alışkanlıklarınızı, sağlıklı besinlerle değiştirip, sürekli yapabileceğimiz yoğunlukta sporu tercih etmek olacaktır.
Bitki çaylarının sınırsız tüketilmesi oldukça yanlıştır. Bazı türlerin aşırı tüketimi vücutta kalsiyum atımına ve kalıcı bağırsak ve sağlık problemlerine neden olabilir. Öğün sayısını azaltırsam, meyve ve salata yersem kilo verebilirim düşüncesinde ise aç kalmak kilo kaybından çok bizi strese sokacaktır. Stres ise diyetteki
motivasyonumuzu olumsuz etkileyecektir. Diyetteki en büyük başarı süreklilikten gelmektedir. Aç kalarak yaptığımız diyetlerin ömrü çok kısa olacaktır. Bu yüzden meyve ve sebze tabi ki sağlıklı ama proteinden zengin yumurta, peynir, et, tavuk ve kuru baklagilleri, karbonhidrat kaynağı olan ekmeği de tüketmeliyiz. Besinleri karışık şeklinde tüketmemiz tek başlarına içerdikleri vitamin, mineral, elzem aminoasitlerin emilebilirliğini ve etkinliğini arttıracaktır.
Zayıflamak için bir sürece başladığımızda ilk önce kan tahlillerimizi yaptırmalıyız. Metabolizma hızımız, mevcut rahatsızlıklarımız, yaşımız,cinsiyetimiz ve yaşam şeklimiz doğru kilo hedefi koymamızda etkili olacaktır. Doğru hedefle, uzun soluklu bir yolculuğa çıkmamız bize başarıyı getirecektir.
Kaynak:İHA

Yorumlar