Kemik Erimesini Önleyen Yiyecekler (Besinler) Nelerdir

Kemik erimesini önlemenin yolları

Kemik Erimesini Önlemek Için
Peyniri sofralarınızdan eksik etmeyin.Kalsiyum ve protein açısından zengin besin kaynağı olan peynir kemik erimesi riskini azalttığı için günde en az 60 gram peynir düzenli şekilde tüketilmesi önerilmektedir.
Özellikle kadınların sıkıntısı olarak bilinen kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde en iyi önlemlerden birinin kalsiyum almak olduğunu belirten uzmanlar, vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanması için de kalsiyum zengini ve protein kaynağı olan peynirin sofralardan eksik edilmemesini öneriliyor. Yetersiz kalsiyum alımında en çok çocuklukla erişkinlik arasındaki geçiş döneminde yer alanlar ile yaşlıların zarar gördüğünü dile getiren uzmanlar, Bu dönem kemik sağlığı açısından en önemli ve kritik dönemlerden biridir. Bunun için günde en az 60 gram peynir ile iki su bardağı süt veya yoğurt yemeye özen gösterin.Peynirden başka kemik erimesini önlemek için diğer besinler şunlardır;
Kayısı; Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir.
Süt; Kalsiyum, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmek için çalışır. Bunların eksikliği kemikleri eritir.
Soğan; Sarımsakla birlikte enfeksiyonlarla mücadele eder. Kükürt bileşimleri atardamarların zarar görmesini önler. Soğan kemik erimesini de önlüyor.
Marul; Sütten bile daha fazla kalsiyum içerdiği söyleniyor.
Brokoli; Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, adeta bir vitamin deposu. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir. Demir, selen, bakır ve potasyum kaynağı olan brokoli içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahip. Antibiyotik özelliğe de sahip olan brokoli bu yönüyle prostat enfeksiyonuna karşı çok etkin.
Kuru Erik; Fenolik bileşikler ve bor elementi bakımından zengindir. Bor elementi kemik sağlığını koruyan, kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Günlük 100 gram kuru erik tüketiminin, günlük bor gereksinimini karşılayabileceği belirtiliyor.
Üzüm Çekirdeği Özütü; Flavonoit tipi bileşenler açısından zengin olup oksidatif hasarı önleyici özelliğinin yanında, kemik erimesine neden olan proteolitik enzimleri de azaltıcı etkisi vardır.
Nar Özütü; İçeriğindeki flavonoit yapısında bileşenler nedeniyle üzüm çekirdeği gibi etki gösterir.
Portakal gibi narenciye meyveleri
C vitamini ve flavonoit yapısındaki bileşenler sebebiyle kemik sağlığı açısından önemlidir
Elma; Kemik erimesini azaltıcı etkisi vardır.

Yorumlar