Cuma, Ekim 31, 2014

Kadınlar Cinsellikten Neden Soğur

Kadınlar cinsellikten neden zevk almaz

Bazı kadınlar vücutlarının nasıl göründüğüne önem verirler. Vücutlarını beğenmeyen kadınlar partnerlerinin gözünde kendilerini kendi gözleriyle algılarlar. Bu nedenle seksten uzak dururlar.
Aile Sağlığı Araştırma Derneği internet üzerinde yaptığı bir çalışmaya göre Türkiye’de her 10 kadından 9’u cinsel hayatından mutsuz. Bunlar çok ciddi rakamlar!  Hayatı boyunca hiç uyarılma veya orgazm yaşamamış pek çok kadın var!  Üstelik sorun bununla da sınırlı değil.  Kadınlarda cinsel sorunlar çoğu zaman bir arada görülüyor, yaşla artıyor ve eşlerin yaşadığı cinsel sorunlarla daha da büyüyor.  Buna rağmen cinsel sorun yaşayan kadınların çoğu hiçbir tedavi arayışına girmiyor.  Partneriyle konuşmakta zorlanıyor, utanma nedeniyle doktora başvurmuyor, sağlık profesyonellerinin kendilerini yanlış anlayacağından korkuyor
İnternet üzerinden yapılan ve 3800 kadının katıldığı araştırma sonuçlarına göre kadınları cinsellikten soğutan 10 neden şöyle sıralanıyor:
1. İlişkideki duygusal problemler.Partnerle uyumlu duygulara sahip olmama. Her ilişkide duygusal ve tutku olarak farklılıklar görülebilir. Bu nedenle çiftler seksten uzak durabilir.
2. Günlük stres ve yorgunluk, iş-aile-ev hayatındaki sıkıntılar.İş yoğunluğu, eğitimle ilgili stresler, aile sorunları veya hastalıklar, ölümler seks isteğini azaltıcı rol üstlenebilir.Stresiniz yükseldiği zaman çoğu kadın seksi bir çözüm olarak görmez.
3. Altta yatan hastalıklar (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol sorunu, MS, depresyon, bazı jinekolojik sorunlar gibi) ve geçirilen ameliyatlar.
4. Partnerin cinsel sorunu (erken boşalma, sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik, penis boy ve hacim problemleri gibi).
5. Cinsel sorunlar (vajinismus, orgazm sorunu, isteksizlik, uyarılma problemleri gibi).
6. Kullanılan ilaçlar (örneğin bazı antidepresanlar).
7. Yanlış cinsel bilgiler ve şehir efsaneler.Testosteron hormonunun düşük olması seks isteğinin az olmasına neden olabilir.
8. Yaşam tarzı yanlışları (kötü beslenme, hareketsiz bir yaşam, kilo fazlalığı, sigara-alkol kullanımı  gibi) Uykusuzluk. Çoğu kadın için ilişkilerde uyku seksten önce gelir.
9. Cinsellikle ilgili arzu, düşünce ve hisler ile cinsel sorunları partnerle paylaşmamak.Mahremiyet korkusu. Bazı kadınlar mahremiyetlerine aşırı düşkündürler. Bu durum çiftlerin seks yapmasına engel teşkil edebilir.
10. Rutin, heyecandan ve duygusal yakınlıktan yoksun bir cinsel yaşam.
Emzirme. Prolaktin hormonu seks isteklerini azaltır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder